Etykiety

12.21.2012

"Rozmówki polsko-angielskie" Agata WawryniukKiedy człowiek jest młody, wszystko wydaje mu się proste i osiągalne. Każde marzenie jest w zasięgu ręki i nie ma rzeczy niemożliwych. Autorka i zarówno główna bohaterka komiksu - Agata Wawryniuk- mając zaledwie 20 lat postanawia wraz z małą grupką przyjaciół wyjechać do Anglii w celach zarobkowych. Początkowo nic nie jest w stanie ochłodzić jej zapału, jednakże nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie będzie przypominało to sielanki.


Szybko okazuje się, że Polacy nie są postrzegani przez pracodawców jako wyjątkowo pracowici i uczciwi, co daje się odczuć niemal na każdym kroku. To, plus problemy mieszkaniowe oraz powoli kończące się pieniądze, sprawiają, że młoda dziewczyna podejmuje się pracy w fabryce, która (najłagodniej mówiąc) nie daje żadnych szans rozwoju.

Agata Wawryniuk jest dzisiaj wziętym grafikiem, a jej wspomnienia zostały uwiecznione w formie komisko-pamiętnika, o bardzo nietypowej i oryginalnej kresce. Historia dziewczyny nie nastraja pozytywnie i zdaje się być bardzo realnym i okrutnym zapisem zapewne niejednego Polaka, który zdecydował się na emigrację w celach zarobkowych. Czas wakacyjny nie powinien przecież kojarzyć się z wiecznym upokorzeniem, problemami i zwyczajnym pechem.

Relacje autorki przemówiły do mnie tym bardziej, że jesteśmy dokładnie w tym samym wieku i zazdroszczę jej ogromnej odwagi i determinacji, jaką wykazała się podczas tak trudnego dla niej okresu życia. Ważna lekcja dla przyszłych emigrantów.

Komiks został wydany nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...