Etykiety

8.07.2012

"Fiasko. Podręcznik nieudanej egzystencji" Tomasz Mazur
Fiasko to krótka ale bogata w treść książka, w której autor w przewrotny sposób pokazuje jak można wprowadzić (lub nie wprowadzić) w swoje życie filozofię starożytnych stoików. Fiasko jest też anty-poradnikiem, bo autor doskonale drwi sobie z wszelkich pozycji na rynku księgarskim, które mają pomóc współczesnemu człowiekowi w znalezieniu sensu życia. Dzięki tej lekturze możemy być pewni, że nie będziemy ani szczęśliwi, ani zadowoleni z siebie, za to konsekwentnie i systematycznie zmarnujemy swoje życie - "stoczymy się z klasą"! Tomasz Mazur uważa bowiem, że wielu ludzi trwoni swoje życie, marnuje je dzień po dniu, ale robi to również źle. Dlaczego więc nie wysilić się i nie zniszczyć go w sposób doskonały? Kontynuując ten ironiczny ton autor daje czytelnikowi receptę na nieudaną egzystencję, która składa się z kilkunastu prostych zasad, jak np.: rozpamiętuj przeszłość, stawiaj sobie zbyt duże wymagania, wiedź jałowe życie, myśl, że wszyscy cię nie lubią i źle ci życzą itd. Proste, prawda?

Każda reguła jest opisana szerzej na przykładzie wydarzeń z życia skończonego nieudacznika - Tony'ego Kysto. Mając całościowy obraz tej postaci, która metodycznie marnowała energię i czas w swoim życiu, nie czujemy do niej sympatii, ani współczucia. Czyżbyśmy mieli coś wspólnego z Tonym? Oby jak najmniej.

Książki Tomasza Mazura raczej próżno szukać w księgarniach w działach z poradnikami. Jest to w końcu mały filozoficzny traktat, o czym przekonają się wytrwali czytelnicy. Warto dotrzeć do jego końca i pożyczyć sobie od stoików pewną ideę, która pomoże spojrzeć na wszystkie fatalne sytuacje z historii o Tonym od drugiej strony - jak wyglądałoby jego życie, gdyby zachował się inaczej, wbrew zasadom nieudanej egzystencji?

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Carta Blanca

5 komentarzy:

  1. Taki anty-poradnik może być niezłą alternatywą dla tych wszystkich pseudomądrych bredni, które niektórzy starają się nam wcisnąć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie podoba się taka idea, którą wyczytałam z kart tej książki: jeśli chcesz być nieszczęśliwy, to nikt nie może cie zmusić do zmiany zdania, ale i ty nie możesz nikogo zmuszać by w dalszym ciągu brał odpowiedzialność za twoja egzystencję. Chyba, że jesteś dzieckiem lub niepełnosprawny umysłowo

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...