Etykiety

4.25.2012

"Konstantynopol - Nowy Rzym" Praca zbiorowa


Autorami tego ogromnego kompendium wiedzy są pracownikami Katedry Historii Bizancjum Uniwersytetu Łódzkiego (na którym jest mi dane obecnie studiować). Warto napomknąć o tym, że jest to najstarszy i co za tym idzie najbardziej prestiżowy tego typu ośrodek w Polsce.

Bizancjum wybrane zostało przez Konstantyna I Wielkiego - cesarza rzymskiego - na swą siedzibę i tym samym w latach 330-395 stało się stolicą jego cesarstwa. Autorzy książki w początkowych rozdziałach zapoznają czytelnika z historią powstania miasta na siedmiu wzgórzach, jego topografią, postacią Konstantyna Wielkiego oraz kształtem urbanistycznym. Kolejne strony w pełni poświęcone są mieszkańcom Konstantynopola i całej strukturze społeczeństwa.  Dużo miejsca poświęcone jest na szczegółowe omówienie relacji panującej między cesarzem, dworem i poddanymi.

Jednak jeden z najciekawszych tematów poświęcony jest kuchni bizantyjskiej. Roli roślin strączkowych i ryb w diecie Bizantyjczyków. Szczególnie zainteresował mnie rozdział poświęcony napojom, w tym znaczeniu wina.

"Sposoby serwowania  tego trunku były uwarunkowane kulturowo. Gdy przychodziło do spotkań oficjalnych, Rzymianie podawali przed posiłkiem wino typu kondition lub oinomeli jako aperitif, a potem analogicznym trunkiem ale niearomatyzowanym i często rozcieńczonym już wodą, popijali danie główne. Grecy z kolei powstrzymywali  się raczej od picia omawianego napitku w czasie spożywania posiłku i woleli kosztować wina dopiero po zakończeniu jedzenia, to znaczy podczas części spotkania nazywanej symposion."

Oglądając filmy, których akcja dzieje się w Cesarstwie Rzymskim, można zaobserwować jakie rozrywki towarzyszyły konstantynopolitańczykom.  Mowa tu nie tylko o teatrze, tańcu, balecie, ale przede wszystkim o wydarzeniach mających miejsce w hipodromie. W książce opisane są pasjonujące i zawzięte walki, wyścigi rydwanów, biegaczy i rywalizacji zwierząt.

Książka zawiera dodatkowo liczne ilustracje przedstawiające najpiękniejsze i najciekawsze pod względem architektury miejsca - fragmenty kościołów, ruiny świątyń, historyczne bramy czy reliefy. Jest to zdecydowanie lektura godna polecania dla wszystkich miłośników historii powszechnej, archeologii oraz geografii. Piękne wydanie książki sprawia, że idealnie nadaje się na prezent.


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN.

2 komentarze:

  1. Ten okres w dziejach nigdy nie był moim ulubionym, ale z czystej ciekawości przynajmniej bym zerknęła do tej książki:)
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja zostałam zainspirowała gościnnym wykładem, który miał miejsce właśnie na mojej uczelni. Omawiana tam została kuchnia bizantyjska. Nie jestem humanistą ani historykiem, ale temat na tyle mnie zainteresował, aż sięgnęłam właśnie po tę publikację.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...