Etykiety

11.29.2011

"Historia urody" Georges Vigarello

Autor książki jest francuskim historykiem i autorem wielu nieco kontrowersyjnych książek takich jak chociażby „Historia gwałtu” wydana w 2010 roku. Historia urody to mozolna, lecz ciekawa przeprawa przez epoki i stulecia.

Podróż zaczyna się od renesansu i kończy na czasach współczesnych. Czytelnik ma możliwość prześledzenia ewolucji kultu ciała, roli piękna, zasad pielęgnacji. Autor nawiązuje do licznych dzieł literackich i malarskich. Vigarello opisuje męskie i żeńskie ideały urody na przestrzeni wieków. Tak autor opisuje wygląd mieszczański w epoce romantyzmu:

„Męska sylwetka uległa zmianie: klatka piersiowa przesadnie wysklepiona, brzuch mocno wciągnięty. Jakże zaś zmieniła się sylwetka kobieca! Ściśnięty pas powiększający biust, suknie, której klosz odzyskuje dawną szerokość, bufiaste rękawy, aby lepiej rozdzielić dwie wielkości odcięte w talii, „spódnica w kształcie dzwonu” do talii jak osa”

Książkę mimo, że nie czyta się jej zaparty tchem, warto znać. Trzeba mieć jednak anielską cierpliwość i ogromną determinację, żeby czytać lekturę regularnie strona po stronie przez dłuższy czas. Nawał informacji i ciekawostek oszałamia. Jeden rozdział na jakiś czas jest chyba wersją najbardziej optymalną. To, czego zabrakło mi w książce to ilustracje. Nie ma ich w ogóle i dlatego, co i rusz, musiałam szperać w sieci w poszukiwaniu interesujących mnie dzieł. Myślę, że każdy znajdzie w książce coś dla siebie: zarówno pasjonaci literatury jak i socjologowie.

Za egzemplarz dziękuję portalowi CzytanieNieszkodzi

4 komentarze:

 1. Mi też nie było łatwo. Za to niektóre detale przypominają mi się przy lekturze XIX wiecznej literatury, dla miłośników malarstwa też myślę, że to rzecz cenna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wydaje się co najmniej ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyczuwam podskórnie niejakie podobieństwo do "Historii piękna" Eco :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Agnes nie mam pojęcia czy podobne, bo Eco nie czytałam:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...