Etykiety

9.20.2011

"Ludzie na walizkach. Nowe historie" Szymon Hołownia

Autora książki wielu z nas kojarzy z popularnego programu rozrywkowego. Ja natomiast znam go jedynie z felietonów zamieszczanych na łamach Newsweeka. Uważam, że jest znakomitym dziennikarzem. Z jego książką stykam się po raz pierwszy i jestem oczarowana.

Pierwszy raz słyszałam o programie "Ludzie na walizkach" i nigdy nie miałam okazji go obejrzeć. Książka jest zapisem najciekawszych i najbardziej poruszających ludzkich historii. Te mini wywiady na prawdę dają do myślenia. Co zrobić kiedy wali nam się świat? Umiera najbliższa nam osoba? Dowiadujemy się o strasznej chorobie? Ci ludzie przeszli przez piekło, a ich życie obróciło się o 180 stopni. W wywiadach mówią o nadziei, o cieple, o poszukiwaniu ukojenia i prawdy. O trudzie życia po takiej tragedii. Nie winią nikogo, bo wiedzą, że tak właśnie musiało być.

Niezwykła książka. Poruszyła we mnie takie emocje, o których istnieniu nie wiedziałam. Próbowałam postawić się na ich miejscu i było to dla mnie niewyobrażalnie trudne. "Ludzie na walizkach" czegoś mnie nauczyły. Chyba jestem troszkę bardziej przygotowana na niespodziewane koleje losu, odpowiedziała mi bowiem na wiele pytań i skłoniła do głębokiej refleksji. Mimo, że w swoich przekonaniach bardziej przypominam Nergala niż Hołownię, to prawdy zawarte w książce, są uniwersalne i polecam tę lekturę wszystkim.


Za egzemplarz bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak

3 komentarze:

  1. Rzeczywiście jest niezwykle uniwersalna. I daje niezłego kopa.

    OdpowiedzUsuń
  2. a ja byłam przekonana, że to jest książka eseistyczna. Czytałam "Monopol na zbawienie" i mi się spodobał, mam też na półce "Tabletki z krzyżykiem". Hołownia mnie ujmuje dystansem do siebie i do wiary, byłam kiedyś na spotkaniu z nim- bardzo ciekawy człowiek

    OdpowiedzUsuń
  3. Mag oooo ja po samym jego stylu pisania wnioskuję, że musi być bardzo interesującym i inteligentnym człowiekiem.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...