Etykiety

9.23.2011

"Fortepian" (1993)

Opis z filmwebu:

"Akcja filmu rozgrywa się w połowie XIX wieku. Ada, młoda uboga Angielka, panna z dzieckiem opuszcza rodzinny kraj. Wyrusza wraz z dziewięcioletnią córeczką Florą do nowozelandzkiego buszu, taszcząc ze sobą tytułowy instrument. Kobieta ma się spotkać z mężem, którego nigdy przedtem nie widziała, ponieważ ślub został zawarty na odległość. Ada jest niemową. Przestała mówić w wieku sześciu lat. Swoje uczucia wyraża za pomocą gestów, spojrzeń i drgnięć twarzy. Jej jedynym łącznikiem ze światem jest muzyka. Gdy chce coś powiedzieć, gra. Kiedy mąż Ady stanowczo odmawia przetransportowania instrumentu przez busz, kupuje go nieokrzesany, dziki sąsiad Baines. To on zdobywa serce Ady. Wzajemna pasja do muzyki czyni z nich parę romantycznych kochanków. Jak zachowa się zdradzony mąż Ady?"

Oj długo czaiłam się na ten film. Trzy Oskary ( w tym dla 11-letniej Anny Paquin, teraz znanej z postaci Sookie w Czystej Krwi), Złoty Glob, 3 Nagrody BAFTA, 2 Złote Palmy i jeden Cezar. Jak można nie obejrzeć tej produkcji? Przepiękna i melodyjna opowieść o miłości do muzyki, dźwięków i fortepianu. Dla niemówiącej kobiety to właśnie ten instrument jest centrum świata. Razem z córeczką udaje się w długą podróż, aby poznać swego męża...którego nigdy nie widziała.

Cudowna muzyka! Zdumiewające zdjęcia. Wspaniała gra Holly Hunter, która nie odezwała się nawet słowem. Emocje przekazała za pomocą mimiki. Arcydzieło! Nie mam co do tego wątpliwości. Sami zobaczcie próbkę poniżej. Polecam!


9 komentarzy:

 1. Ja też bardzo lubię ten film. Dziś już nie pamiętam dokładnych słów, ale przesłanie - "zaskakujące, moja wola wybrała życie" :).

  OdpowiedzUsuń
 2. pamiętam jak głośno było o tym filmie, ale nigdy go nie widziałam

  ps. dziś jest Lśnienie, ale nie pamiętam na którym kanale...

  OdpowiedzUsuń
 3. a! zapomniąlam! widziąłam reklamę pisma 'Zwierciadło' - jest z kalendarzem na 2012 rok z gwiazdami ze starych filmów, na okładce piękna Audrey Hepburn :)

  OdpowiedzUsuń
 4. bluedress na TVP Kultura, oglądałam już Lśnienie:) Nagrałam sobie rano "Trzy Kamelie" z 1945 roku. Kalendarz z Audrey Hepburn mam już dawno:D Zwierciadło i tak kupuje co miesiąc:)

  OdpowiedzUsuń
 5. a nie na TCM a nie na Kulturze. Pomyliło mi się.

  OdpowiedzUsuń
 6. TCM właśnie oglądam, wcześniej widziałam tylko po włosku, Jack miał paskudny glos we włoskim dubbingu :D
  wracając do Zwierciadla też kupuję, ale wydaje mi się, że kiedys był ciekawszy

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam ten film, jest jednym z moich ulubionych :>

  OdpowiedzUsuń
 8. Holly Hunter zagrała w tym filmie genialnie. Oscar za rolę w której nie powiedziała słowa... :) Uwielbiam ten film :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Znakomity film, naprawdę. Jeśli ktoś jeszcze nie oglądał, to gorąco polecam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...