Etykiety

6.20.2011

"Auto-moto PRL - władcy dróg i poboczy" Adam Zakrzewski

Wydawnictwo Demart przygotowało serię książek poświęconych czasom "słusznie minionym". No właśnie... Okres PRL-u to jak inna bajka, inna planeta, inna - nierealna - rzeczywistość. Szczególnie dla osób urodzonych zbyt późno by własną pamięcią sięgać do np. smaku wody z sokiem z saturatora (choć pojawił się ostatnio saturator w Łodzi na ul. Piotrkowskiej), nie mówiąc o pustych półkach, komitetach kolejkowych, stanie wojennym itd. Dla wielu jednak PRL to dzieciństwo, młodość - po prostu najlepszy okres.

Pierwsza recenzowana książka to Auto - moto, czyli władcy dróg i poboczy (poboczy dlatego, że te samochody często się psuły i stały na poboczach?). W pięknym albumie, pełnym zdjęć, historii, ciekawostek, fachowych informacji i zabawnych komentarzy śledzimy całą bogatą historię polskiej motoryzacji. Samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, wreszcie motocykle i motorowery. Okazuje się (jeżeli ktoś wcześniej nie wiedział - ja nie wiedziałam), że te przaśne syrenki, polonezy, WSK-i cz junaki były niegdyś całkiem przodującą myślą techniczną. Polskie samochody i motory nieźle sobie radziły na międzynarodowych wyścigach, ba, wygrywały je, co tym bardziej napawa dumą, zważywszy zacofanie gospodarcze Polski na tle Europy. Idźmy dalej, polskie maszyny były eksportowane i to nie tylko na wschód do bratnich narodów ale w tak egzotyczne miejsca jak Kuba czy Egipt.

Oj dużo by jeszcze można opowiadać o niesamowitych polskich samochodach, ale lepiej przeczytać i obejrzeć to wszystko samemu. Albo łza się zakręci w oku na wspomnienie o własnych pierwszych 4 (albo 2) kółkach, albo dowiecie się troszeczkę o genezie naszych wspaniałych, rozlatujących się od kichnięcia (scena z "Misia"!), fiacików.

Już się nie mogę doczekać lektury kolejnych tomów tej encyklopedii PRL-u. Będzie to ciekawa podróż w niby dobrze znane a jednak...


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Demart

7 komentarzy:

 1. Dla fanów czterech kółek z pewnością się spodoba:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Połowa z tych samochodów jeszcze się kula po polskich wyboistych drogach,co świadczy o PRL-owskim mocnym zawieszeniu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może być dobrym pomysłem na prezent dla fana motoryzacji :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja niestety nie czuje ciekawości takimi książkami, choć sama w bardzo fajny sposób opisałaś i przedstawiłaś.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam książki dokumentalne o PRL-u! Gdzie to można dostać?

  OdpowiedzUsuń
 6. Mag ja widziałam je chyba w Empiku;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurcze to byłaby idealna książka dla mojego kolegi ;P Muszę mu o tej publikacji powiedzieć ^^

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...