Etykiety

6.19.2011

"7 złotych pytań" Robert Maj

Po raz pierwszy miałam do czynienia z przewodnikiem z zakresu kryminalistyki, kryminologii, prawa i medycyny sądowej. Uwielbiam oglądać seriale o takiej tematyce i jestem pewna, że wśród Was także cieszą się sporym powodzeniem. Jak tu nie kochać serialu "CSI- kryminalne zagadki" czy "Bones". Ja od dawna należę do grona ich fanów.

Autorem książki jest podinspektor Robert Maj - od kilku lat wykładowca w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Zapoznaje nas z siedmioma, kluczowymi dla śledztw pytaniami:
1.Co?
2. Gdzie?
3. Kiedy?
4. Czym?
5. Dlaczego?
6. Jak?
7.Kto?

Przedstawia nam kolejno wyżej wymienione zagadnienia nie tylko od strony prawnej. Odchodzi od standardowej formy wykładowej i podaje nam konkretne przykłady zbrodni, przestępstw czy też przekrętów. Można rzecz, że laik z tą pozycją w ręku jest w stanie przeanalizować zbrodnię od A do Z i na samym końcu dojść do odpowiedzi na pytanie - kto?

Książka przeznaczona jest dla wszystkich, którzy interesują się kryminalistyką i chcą poznać całą procedurę od strony prawnej. O niektórych uregulowaniach nie miałam pojęcia i niektóre dość mocno mnie zaskoczyły. Ciekawostek jest to bez liku.

Wiecie może czym są procesy interletalne?

" ... od momentu śmierci mózgowej do śmierci biologicznej upływa około 72h; w tym czasie, zwanym okresem interletalnym są dostrzegalne różne reakcje życiowe w obrębie narządów i tkanek, wywołane przez bodźce mechaniczne , elektryczne i chemiczne."

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Novae Res


ps: ostatnio pisałam, że mogłabym bez końca oglądać "Misia" i "Kogel-Mogel". Tak się szczęśliwie złożyło, że od momentu napisania tego posta, jakoś kilka dni po sobie puszczali te filmy w TV. Dziś o 20:00 druga część filmu "Kogel-Mogel":) Polecam.

10 komentarzy:

 1. Jaka oryginalna lektura:)). Mimo, że jestem już po medycynie sądowej i tam elementy kryminalistyki były, to chętnie bym ją przeczytała w wolnej chwili.
  A procesy interletalne to te, które zachodzą tuż przed i po śmierci. Na przykład z powodu zatrzymania krążenia krew rozpada się i osadza w najniżej położonych częściach ciała. Dlatego pojawiają się plamy opadowe na skórze, przypominające z grubsza siniaki;).

  Pozdrawiam:D

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak masz rację. Pamiętam lekcje anatomii z 1 roku studiów. Zwłoki w formalinie ewidentnie miały plamy opadowe w kończynach górnych i dolnych. Nas to fascynuje, innych pewnie przeraża.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dokładnie:). Niestety na wszelkich kierunkach medycznych człowiek styka się z różnymi, często mało przyjemnymi sytuacjami i widokami.. Cóż zrobić...
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. kolomanka: jak by INNYCH tak to przerażało nie było by tak wielu lekarzy z przypadku (studiujących medycynę pod naciskiem rodziców):) A tak całkiem serio to pozycja wydaje się całkiem interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 5. dr Kohoutek uwierz mi, że u mnie na studiach 80% ludzi znajduje się tam z przypadku:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jedne z moich ukończonych studiów to resocjalizacja. Może sobie przypomnę podstawowe wiadomości? Myślę że zakupię, jeżeli zobaczę w księgarni

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna książka. Ja lubię takie zagadnienia. Chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Polecam Ci. Ja miałam do czynienia tylko z medycyną sądową i dowiedziałam się tylu ciekawych rzeczy, które (chociaż mam nadzieję, że nie) mogą mi się kiedyś przydać:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chciałam kiedyś pracować w takiej instytucji jak Bones, ale ten pomysł niestety umarł śmiercią naturalną ;) Książka ciekawa, jeszcze się z taką nie spotkałam ;)
  I ja też uwielbiam "Kogel-mogel"! xD

  OdpowiedzUsuń
 10. Szeroko otworzyłam oczy, patrząc na te pytania. Znam je. Z innej książki, romansu historycznego. Ja to chcę przeczytać. Brzmi smaacznie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...