Etykiety

12.28.2010

"Katarzynka" Modiano/Sempe


"Marzycielska Katarzynka mieszka z tatą w Paryżu, chodzi na lekcje tańca, nosi okulary. Jej świat pełen jest ciepła i ojcowskiej miłości, ale też wiele w nic tajemnic i niedopowiedzeń, zagadkowych osób i niepokojących wydarzeń. Historię Katarzynki napisał Patrick Modiano, wybitny francuski prozaik, laureat m.in. Nagrody Akademii Francuskiej oraz Nagrody Goncourtów (za znaną w Polsce powieść „Ulica ciemnych sklepików”). Wdzięk kameralnej opowieści podkreślają ilustracje Jean Jacques'a Sempe, współtwórcy m.in.. Postaci Mikołajka z książek Rene Gościnnego."

Książka, głównie dzięki ilustracjom Sempe, przypomina mi troszkę Mikołajka. Nie jest to jednak typowa książka dla dzieci.

Dorosła kobieta mieszkająca w Nowym Jorku wspomina swoje barwne dzieciństwo w Paryżu. Wtedy to, uczęszczała do szkoły baletowej, nosiła okulary i mieszkała z tatą, który należał do bardzo zagadkowych postaci. Jest coś magicznego w tym opowiadaniu. Oboje noszą okulary i celowo zdejmują je, aby świat wydał im się bardziej bajeczny. Katarzynka podczas tańca odkłada je na ławkę, aby jej wzrok wydawał się mglisty i tajemniczy. Ma jej to pomóc w wykonywaniu płynniejszych ruchów.

Ojciec i córka mają też wspólne obrzędy:
"Podczas codziennego golenia obowiązywał nas pewien rytuał: tata z pędzlem w dłoni gonił mnie po całym mieszkaniu i usiłował umazać mi twarz pianą."

Z czystym sumieniem - POLECAM!:)

6 komentarzy:

 1. Nie natknęłam się na tę książkę, ciekawie się zapowiada...

  OdpowiedzUsuń
 2. O jaaaa, ja też lubie ściagać okulary, bo wtedy swiat jest bardziej rozmyty i bajeczny (mam dużą wadę, więc bez okularów mocno mi się zmienia ogląd świata :) Zaciekawiła mnie ta książeczka i jeszcze Sempe jako ilustrator! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaki ładny wygląd bloga :)). Aż nie poznałam, że to Twój :D.

  "Marzycielka" brzmi ładnie. Chociaż nie czytałam Mikołajka, więc obrazki nie będą mi się kojarzyć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmmm, pewnie zakupimy do wspólnego rodzinnego czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ten mikołajek mnie ostatnio prześladuje:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytajcie koniecznie. Przeniesiecie się w świat dziecięcych marzeń:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...