Etykiety

11.30.2009

"Nazywam się Czerwień" Orhan Pamuk


"Orhan Pamuk (ur. w 1952 roku) - jeden z najwybitniejszych pisarzy europejskich, pochodzi z Turcji. Laureat literackiej Nagrody Nobla 2006. Zdobywca wielu światowych nagród literackich oraz prestiżowej Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich. Jego książki, przetłumaczone na ponad czterdzieści języków, osiągnęły nakład ponad dwóch milionów egzemplarzy.
W szesnastowiecznym Stambule grupa najwyśmienitszych artystów ma zrealizować zlecenie sułtana: stworzyć utrzymaną w nowoczesnym zachodnim stylu księgę upamiętniającą jego wielkość i chwałę. Księgę mają zdobić barwne miniatury. Ale sztuka figuratywna jest zakazana w religii muzułmańskiej. Zlecenie i jego wykonawcy są zatem w poważnym niebezpieczeństwie. Należy utrzymać je jak najdłużej utrzymać w tajemnicy. Jeden z zatrudnionych mistrzów zostaje zamordowany…"

Książkę czytałam dość długo, ale nie ze względu na nudną treść. Co to, to nie:) Jest to moje pierwsze spotkanie z Pamukiem i na pewno nie ostatnie. Autor zauroczył mnie oryginalnością, ciekawym stylem pisania i narracją prowadzoną w kilku osobach. Historia interesująca, aczkolwiek uważam , że autor troszkę ją przedłużał. Trochę męczyły mnie opowiastki o miniaturzystach, sztuce rysunku, tradycji i religii arabskiej. Całości, barwę nadaje wątek kryminalny i miłosny. Wczułam się w sytuacje bohaterki książki- Sekure,która była jedną z najtragiczniejszych, jak dla mnie, postaci i zarazem ulubioną. Jej problemy miłosne, tęsknota za zaginionym mężem, strach przed jego bratem, troska o dwoje, małych synów oraz cierpienie po zamordowanym ojcu, były dla mnie najciekawszym wątkiem w całej książce. Jeżeli mam ją polecać komukolwiek, to osobom wytrwałym (ok 600 stron) i lubiących poznawać obyczaje i kulturę Wschodu - to ona dominuje w powieści.

4 komentarze:

 1. Ta lektura jeszcze przede mną, ale nie wiem, kiedy znajdę na nią czas ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. no to fakt, że czasu na tę książkę, będziesz musiała sobie zagospodarować sporo:)

  OdpowiedzUsuń
 3. choruję na tą książkę, zresztą ogólnie na książki Pamuka już od lata. Mam dwa główne powody dla których jeszcze ich nie kupiłam:
  1. Są dosyć drogie w porównaniu do reszty wishlisty, więc ciągle spadają na koniec kolejki. Jednak może Mikołaj będzie łaskawy :D
  2. Są ogromne, trzeba mieć czas, żeby je czytać.
  Niestety nie da ich się też zabrać do autobusu, czy na uczelnię, to książka na wolne dni, albo wieczory w domu. Ja niestety muszę czytać coś ciągle :)

  OdpowiedzUsuń
 4. no niestety Pamuk to wręcz tom :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...