Etykiety

9.10.2013

"Alfred Hitchcock. Nieznana historia psychozy" Stephen Rebello


Film "Psychoza" w reżyserii Alfreda Hitchcocka przeraża nawet w dzisiejszych czasach. Mistrz suspensu musiał przejść jednak długą i krętą drogę, po to aby "Psychoza" w ogóle powstała.

Książka to historia nie tylko samego filmu, ale i sylwetka (dość masywna:)) reżysera i jego żony, wzajemnych relacji, zazdrości i walki z wytwórnią filmową. Autor książki sięga jeszcze głębiej i wyjaśnia czytelnikom kim był Ed Gain i dlaczego bez niego nie doszłoby do niczego. Na podstawie książki w 2012 roku powstał film "Hitchcock".

Kim naprawdę był Hitchcock i dlaczego niemal każdy jego film zyskiwał ogromną popularność i stawał się kinowym przebojem? Książka przedstawia go jako mężczyznę nieco zakompleksionego, chadzającego do psychiatrów, borykającego się z problemem alkoholowym. Hitchcock ze swoją żoną Almą (scenarzystką i montażystką) także pozostaje w dość chłodnych relacjach. Przynajmniej tak odbierali ich członkowie ekipy filmowej i znajomi. Nic więc dziwnego, że Alfred podejrzewał, że jego ukochana oddaje się w ramiona kolegi z branży.  To wszystko sprawiło, że reżyser był wybuchowy, impulsywny i cechował się nerwowością.

Wszyscy (z żoną i Paramonut Pictures na czele) odradzali Hitchcockowi kręcenia "Psychozy". On sam wydał małą fortunę na wykupienie praw autorskich do książki, o tym samym tytule i od pierwszej strony  lektury wiedział, że film może stać się przełomem. Wytwórnia filmowa zgodziła się tylko pod warunkiem, że to reżyser pokryje prawie cały koszt nagrania. Pod wielkim znakiem zapytania stanęła przyszłość Alfreda i Almy oraz fakt posiadania pięknej posiadłości z basenem. Z tygodnia na tydzień było coraz gorzej. Film spotkał się z odmową wydania. Do gustu szczególnie nie przypadła scena pod prysznicem (dzisiaj kultowa) oraz fakt, że w filmie pokazano ubikację i czynność spuszczania wody. Wzbudziło to niesmak i konsternację.

Co zatem sprawiło, że "Psychoza" odniosła niebywały sukces? Tego zdradzić nie mogę, dlatego też gorąco zachęcam do lektury. Nieprawdopodobna historia powstania jednego z najsłynniejszych thrillerów zaskoczy z pewnością niejednego kinomana.

Za lekturę dziękuję Wydawnictwu SQN

2 komentarze:

  1. Brzmi baaardzo ciekawie :) Uwielbiam Alfreda, dlatego książka jak najbardziej dla mnie :) Zresztą lubię nowości :)
    Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się bardzo ciekawie ): Pozdrawiam ):

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...