Etykiety

4.14.2013

"Żyj wystarczająco dobrze" Praca zbiorowaSą takie książki, które potrafią wstrząsnąć naszym dotychczasowym życiem i skierować myśli na inny tor. Do takich książek należy  "Żyj wystarczająco dobrze". Jest to zapis 20 rozmów z najlepszymi polskimi psychologami i terapeutami. Każda rozmowa poświęcona jest innemu zagadnieniu i stanowi podróż do najgłębiej skrywanych tajemnic ludzkiej psychiki.

Terapeuci dzielą się z czytelnikami swoją wiedzą, przytaczają przypadki swoich pacjentów i starają się rozwikłać motywy powszechnych zachowań. Dowiemy się między innymi czym jest osobowość narcystyczna, jak być szczęśliwym w związku, jaką kobietą określamy mianem "borderline", czym jest pracoholizm, jaki wpływ ma na nas dzieciństwo czy wreszcie jak żyć, aby nie zwariować. Teksty mają format wywiadów, które zostały przeprowadzone przez redaktorkę "Wysokich Obcasów" oraz dziennikarza "Gazety Wyborczej"  - Agnieszkę Jucewicz oraz Grzegorza Sroczyńskiego.

Książka wciąga i nie da się nie przeczytać jej od deski do deski. Z każdym rozdziałem miałam wrażenie, że czytam o swoim przypadku. Okazuje się, że każdy może mieć wiele osobowości z jedną cechą osiową, która nas charakteryzuje. Wszyscy musimy na co dzień zmagać się ze swoimi wewnętrznymi demonami i często tę walkę przegrywamy. Wynika to głównie z tego, że w naszym społeczeństwie zakorzeniło się pewne przekonanie. Osoba, która udaje się do psychologa uważana jest za słabą i nie dającą sobie rady z rzeczywistością. Ta sama osoba w Niemczech czy Anglii uznawana jest za silną, szukającą fachowej pomocy i dbającą o swoje zdrowie psychicznie. Musicie przyznać, że ma to sens.

Po lekturze książki długo dyskutowałam z mężem na wybrane tematy. Mąż także pochłonął książkę w oka mgnieniu. Nie jest łatwo żyć w dzisiejszych czasach i nie mieć żadnych problemów ze swoją psychiką. Nasza psychika jest z jednej strony fascynująca, ale z drugiej strony bardzo mnie przeraża. To co potrafimy sobie wmówić, aby uczynić się nieszczęśliwym, widać jedynie z pewnej perspektywy. Ma to miejsce wtedy, kiedy na chwilę zdystansujemy się i spojrzymy na nasze życie z boku. Genialna książka, dająca do myślenia, zmuszająca do refleksji i dyskusji. Oby takich pozycji było na rynku jak najwięcej.

Za lekturę bardzo dziękuję Wydawnictwu Agora

8 komentarzy:

 1. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale... z chęcią się z nią zapoznam. Bardzo mnie zaintrygowałaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie zaskoczyła bardzo pozytywnie. Może dlatego, że mało wiedziałam na temat psychologii:)

   Usuń
 2. To "borderline" może być tylko kobieta, czy może w tej książce podane jest to w innym kontekście niż ogólnie przyjęty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko kobieta. W książce podane jest to na przykładzie filmu "Fatalne zauroczenie" i psychiki bohaterki granej przez Glenn Close.

   Usuń
 3. Lektura brzmi niezmiernie zachęcająco. Super recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A kto jest wśród bohaterów wywiadów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Głównie osoby, którym udało się pokonać swoją chorobę. Często podawane są też przykłady zupełnej bezsilności psychologów w przypadku natrafienia na wyjątkowo opornego pacjenta. Taki zawód wymaga końskiego zdrowia psychicznego.

   Usuń
 5. Od zawsze bardzo interesują mnie książki psychologiczne. Moim zdaniem, KAŻDY z nas ma problemy ze swoją psychiką, każdy z nas po wybraniu się na rozmowę z psychologiem wyszedłby ze zdiagnozowanym zaburzeniom psychicznym. Dlatego bohaterem takiej książki może być praktycznie każdy.
  Nie wiedziałam, że została wydana taka książka, chętnie się za nią rozejrzę!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...