Etykiety

1.17.2013

"Mózg a zachowanie", czyli co wpływa na nasz nastrój i emocje


Dlaczego jedni z nas są wiecznymi optymistami a innych zbyt często dopadają depresje?  Czemu niektórzy z nas łatwiej ulegają stresom, a inni przyjmują wszystko na spokojnie? Na nasze zachowanie ma wpływ wiele czynników. Istnieją teorie, które mówią nam o wpływie wychowania przez rodziców, a co za tym idzie, okresie dzieciństwa. Inne hipotezy upatrują wszystkiego w genetyce. Jedno jest pewne. Na zachowanie ludzi i zwierząt wpływ mają złożone i fascynujące procesy zachodzące w mózgu. I właśnie o tym opowiada książka wydana przez Wydawnictwo PWN "Mózg a zachowanie", która cieszy się tak dużą popularnością, że w 2012 roku wydawnictwo zdecydowało się na dodruk trzeciego wydania.


Dla mnie książka stanowi ogromne (668 stron) kompendium wiedzy na temat najbardziej porywającego i zagadkowego organu w naszym ciele - mózgu.  Z książki dowiemy chociażby się na czym polega plastyczność mózgu, w jaki sposób zapamiętujemy,a także czym różni się mózg kobiety od męskiego. Wiele uwagi autorzy poświęcili na schorzenia neurologiczne związane z wiekiem, jak Alzheimer czy demencja starcza. Dużym plusem książki jest to, że mimo, iż jest typowo akademickim podręcznikiem, jej lektura nie nuży i jest wręcz porywająca.

To co szczególnie wzbudziło moje zainteresowanie to rozdział poświęcony percepcji kształtu, czyli tym jakie figle potrafi czasem płatać nasz mózg. To co na pierwszy rzut oka wydaje się być obrazem ptaków w locie, bo ponownym spojrzeniu okazuje się być rybami. Są to tzw. Rysunki Eschera.  Dlaczego tak się dzieje? Jakie struktury mózgu są za to odpowiedzialne? Koniecznie zajrzyjcie do tej publikacji.

                                                            Przykład Rysunku Eschera

Jestem pewna, że znajdzie swoich entuzjastów przede wszystkim wśród naukowców, głównie biologów i neurobiologów, a także psychologów.

Za lekturę dziękuję Wydawnictwu PWN

6 komentarzy:

 1. No ja aż podskoczyłam do góry, kiedy otrzymałam ten egzemplarz recenzencki. Pasjonuje się neurobiologią i kształcę się w tym kierunku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Co prawda, studiuję psychologię, ale miałam kilka przedmiotów związanych z psychologią i przyznam szczerze, że bardzo mnie interesowały. Poza tym, chciałam studiować psychologię, ale niestety w tym mieście nie było tego kierunku, chociaż mój wydział nosi dumną nazwę "wydział pedagogiki i psychologii". ;-) Chętnie zapoznam się z "Mózg a zachowanie...".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No psychologia jest strasznie fascynująca. U nas na uczelni jest psychologia i to zresztą bardzo oblegana przez studentów. Strasznie mnie to boli, że całe środowisko uniwersytecie patrzy trochę na studentów psychologii z góry. Zawsze bardzo mnie to irytowało. Suma sumarum to psychologowie będą leczyć znerwicowanych pracowników marketingowych korporacji.

   Usuń
 3. mnie ostatnio wciągnęła neuropsychologia, a ta pozycja ze względu na moją fascynację potęgo umysłu koniecznie musi trafić w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Spłodzona w Nenckim książka, która uratowała moją magisterkę ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...