Etykiety

11.07.2012

"Niezwykła istota. Zmagania nauki z tajemnicami człowieka" Joseph Sheridan Le Fanu


Kiedy na studiach pytają studentów biologii lub medycyny, jakie wydarzenia były kamieniami milowymi w  dziejach medycyny, bez wahania odpowiadają, że Human Genome Project oraz odkrycie technik obrazowania mózgu.

Pierwsze z nich to nic innego jak Projekt Poznania Ludzkiego Genomu. Wszystko zaczęło się w 1900 roku od pomysłu w Departamencie Energii w USA, a skończyło w 2003 roku, kiedy to naukowcy ogłosili, iż udało im się zsekwencjonować 99,9% genomu ludzkiego. Nie ma żadnych wątpliwości, iż był to przełomowy krok w medycynie i biotechnologii, który pomoże nam lepiej rozpoznać molekularne ścieżki najpoważniejszych chorób genetycznych, a tym samym lepiej projektować leki. Natomiast drugie, dzięki rozwojowi zaawansowanych technologii umożliwiło przejrzenie na wskroś konsekwencji chorób neurodegeneracyjnych oraz urazów naszego mózgu.

Autor książki zastanawia się nad tym, czy w nauce istnieją ograniczenia? Czy naukowcy kiedyś dojdą do takiego momentu, kiedy wszystko będzie nam znane, nie będzie żadnych wyzwań, a wszelkie choroby świata staną się w 100% uleczalne? To niezwykle ważne pytanie, na które chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z drugiej strony czy da się przewidzieć, w którą stronę poprowadzi nas proces ewolucji. Co z wirusami, które z roku na rok zaskakują nas zjadliwością i sieją panikę wśród społeczności?

Wszystkie te pytania oraz wiele innych, omówione zostały w książce w formie wykładu. Mocnym plusem tej książki jest to, że nie trzeba być znawcą w dziedzinie medycyny. Ci, dla których nauka jest niezbadanym i lekko przerażającym terytorium, nie powinni się zrażać. Książka napisana jest w taki sposób, że bez problemu trafi do szerszego grona czytelników.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

3 komentarze:

 1. Jakoś mnie nie ciągnie do tej książki...
  Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 2. A mi się podoba. Wydaje mi się, że masz coś wspólnego z tymi dziedzinami, więc tym bardziej doceniam recenzję. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje:) Tak jestem po studiach medycznych, a obecnie kończę drugi biologiczny kierunek. Cieszę się, że recenzja przypadła do gustu.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...