Etykiety

10.19.2012

Niemiecki fiszki Życie codziennie i 15 innych tematów dla średnio zaawansowanych


Jak co roku, staramy się mężem oryginalnie spędzać sylwestra. W ubiegłym roku był to Amsterdam. W tym roku postawiliśmy na Berlin. Nigdy jeszcze nie byliśmy w tym mieście, a perspektywa spędzenia w samochodzie tylko 4 godzin, wydaje się być kusząca. Niestety mój niemiecki nie był używany od czasów licealnych, czyli aż 5 lat. Mamy zatem ponad 2 miesiące, aby ekspresowo przypomnieć sobie wszystko, co do tej pory się nauczyliśmy.

Skorzystaliśmy i nadal korzystamy z jednego z najnowszych produktów Wydawnictwa Edgard. Jest to standardowe ogromne pudełko fiszek, które dodatkowo zostało wzbogacone o CD-ROM z programem do nauki słówek oraz nagraniami, a także kolorowe i całkiem urocze przegródki, niezwykle pomocne przy nauce z fiszek.

Jak wyglądała moja nauka? Jak korzystałam z kursu?

1. Ustaliłam sobie, że tygodniowo przerobię 2 grupy tematyczne, czyli cały kurs powinnam ukończyć po około 8 tygodniach (16 grup tematycznych). Czasami okazuję się to jednak trudne, ponieważ nie zawsze mam na to czas, z powodu studiów i licznych obowiązków z tego wynikających. Oznacza to, że chyba optymalnie dla mnie byłoby uczyć się jednej grupy tematycznej tygodniowo, co daje aż 16 tygodni nauki. Sporo jak na fiszki, prawda? Pudełko zawiera  1000 fiszek i tym samym 1000 najważniejszych słówek z różnych dziedzin, co jest ilością ogromną.

2. Po przerobieniu każdej grupy tematycznej, przystępowałam do zapoznania się z wersją elektroniczną. Oprócz wszystkich słówek umieszczonych na fiszkach, program zawiera w sobie liczne ćwiczenia, testy oraz funkcję karaoke. Zostało to nazwane aktywnym treningiem i muszę przyznać, że w dużym stopniu ułatwiło mi to opanowanie i powtórkę wcześniej poznanych słówek.

3. Muszę zaznaczyć, że jest to kurs dla poziomie średnio zaawansowanym, także będzie idealny dla osób, które już wcześniej zetknęły się z tym językiem i chcą kontynuować swoją z nim znajomość. Od razu uprzedzam także, że nie należy się zbytnio przerażać tym poziomem, bo wydaje mi się, że bardziej przypomina ono poziom A2 lub B1 niż wyższe.

Podsumowując. Uważam, że pomysł na dołączenie do pudełka z fiszkami programu multimedialnego było ciekawym, a przede wszystkim bardzo użytecznym pomysłem. Dzięki temu zabiegowi nauka staje się bardziej urozmaicona i łatwiej strawna.  Podczas korzystania z wersji elektronicznej zabrakło mi trochę więcej kolorów i lepszej grafiki. Obrazki lub ilustracje sytuacyjne ożywiły by naukę, która dzięki temu była by jeszcze bardziej przyjemniejsza.

Za kurs dziękuję Wydawnictwu Edgard

2 komentarze:

  1. Świetna sprawa z tymi fiszkami. Ja wprawdzie już się nie uczę niemieckiego, ale moja bratanica tak, więc jej sprezentuje to cudo w prezencie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Także zrecenzowałem u siebie na blogu te fiszki i muszę przyznać, że także mi się spodobały. Może nie korzystam aż tak często z programu, jak ty, ale to bardzo dobry dodatek ;-)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...