Etykiety

10.04.2012

"Muminki. Księga pierwsza" Tove Jansson

Jak miałam okazję się przekonać, Muminki w Finlandii to postaci kultowe. Znajdują się na większości produktów, od słodyczy po herbatę. Z niemal każdego kąta większego sklepu wygląda Mała Mi czy też Panna Migotka. Kto nie zna Muminków? Chyba nie ma takiej osoby.

Pierwszy tom przygód Muminków zawiera w sobie aż 5 książek - "Lato Muminków", " Zima Muminków", "W dolinie Muminków", " Małe trolle i duża powódź" oraz "Kometa nad doliną Muminków". Po raz kolejny spotkamy się w Tatusiem i Mamusią Muminka, Muminkiem, Małą Mi, Ryjkiem,Włóczykijem, Paszczakiem, Bobkiem, no i Buką. Miałam okazję przenieść się z świat dziecięcych lat, kiedy to równo o 19:00 zasiadałam przed telewizorem, oczekując na dobranockę. Podczas czytania przed oczami miałam ten wysoki, niebieski dom Muminków malowniczo położony w przepięknej dolinie.

Z czym tym razem zmierzą się nasi bohaterowie? Czeka ich zima stulecia, jakiej dolina Muminków nie widziała od dawna. Zaspy śniegu, mroźny wiatr szczypiący w policzki Małej Mi i zimowy sen Muminków, które nawykły spać właśnie w tym sezonie.


"Właśnie w miejscu, gdzie dolina wznosiła się łagodnie ku górom, stał dom zasypany śniegiem. Wyglądał bardzo samotnie. Podobny był raczej do dziwacznej zaspy śnieżnej. Tuż obok, między oblodzonymi brzegami, wiła się czarna jak węgiel rzeka. Prąd sprawiał, że nie zamarzała przez całą zimę. Ale na moście nie było żadnych śladów stóp, a i wokół domu zaspy śniegu naniesionego przez wiatr były nietknięte. 
Wewnątrz domu było ciepło i przytulnie. Na dole w piwnicy tliły się wolno na ruszcie całe masy torfu. Księżyc zaglądał w okno oświetlając białe zimowe pokrowce na meblach i owinięty tiulem kryształowy żyrandol. A w salonie wokół największego kaflowego pieca rodzina Muminków spała długim zimowym snem."


Jednak po zimie, zawsze przychodzi wiosna,a po niej utęsknione lato. A w czasie lata Muminki nigdy się nie nudzą. Dolina obrodzi setkami kolorowych, różnorodnych gatunków kwiatów, które staną się obiektem westchnień Paszczaka, zapalonego botanika. Harcom i zabawom nie będzie końca. Nie zabraknie też niebezpiecznych i mrożących krew w żyłach momentach, kiedy rozrabiaki znajdą się w niemałym tarapatach.

Cóż, chyba Muminki nie potrzebują rekomendacji. Od lat bawiły i będę bawić młodych czytelników na całym świecie. Książka, wydana przez Naszą Księgarnie, to prawie 500 stron opowieści, wzbogaconej o ilustracje autorki.  Świetny prezent dla najbliższych. Już w tym miesiącu zostanie wydana druga część książki, na którą czekam z niecierpliwością.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

6 komentarzy:

 1. Jedno slowo okresli te ksiazke doskonale - klasyk :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klasyk, to prawda! Szkoda tylko, że telewizja publiczna nie puszcza już Muminków jak dawniej:(

   Usuń
 2. Zapraszam do oceny : http://potomekprzeznaczenie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...