Etykiety

8.30.2012

"Inteligencja emocjonalna dla bystrzaków" dr Steven J. Stein


Emocje towarzyszą nam każdego dnia. Świetnie jeśli są pozytywne i optymistycznie usposabiają nas do życia. Nie jest przecież tajemnicą, że nasze emocje udzielają się innym. To od nas zależy czy ludzie będą odbierać nas za gburów i wampiry energetyczne czy za ludzi podchodzących do problemów z dystansem.
Oczywiście jak to w życiu bywa - łatwiej powiedzieć, niż wcielić w życie.

Dr Steven J. Stein pracuje jako konsultant  dla agencji rządowych takich jak FBI, jest psychologiem i prezesem Multi-Health Systems. Autor uświadamia nam, że inteligencję emocjonalną można wyćwiczyć i na trwałe wprowadzić do codziennego życia. Nie okłamujmy się. Wymaga to czasu i przede wszystkim wielkiego samozaparcia i wytrwałości. Nic nie jest proste, jeśli chodzi o emocje.

Autor przedstawia czytelnikowi nie tylko typowo naukowe, akademickie podejście do problemu naszych emocji. Uczy jak zachowywać się w sytuacjach stresowych, budować zdrowe relacje partnerskie, kontrolować emocje, kiedy ktoś nas denerwuje. Dużo uwagi poświęca  autor relacji rodzic-dziecko. Jak je wychować aby maluch od najmłodszych lat wykazywało się emocjonalna inteligencją. Kilka rozdziałów zostało poświęconych trudnej sztuce NLP, czyli sprytnego manipulowania ludźmi.

Książka jest obszernym wywodem na temat inteligencji emocjonalnej, którą nie należy mylić z inteligencją w sensie dosłownym. Okazuje się, że jedno z drugim niewiele ma wspólnego. To czy człowiek ma wysokie wykształcenie nie ma istotnego wpływu na jego zachowanie i panowanie nad emocjami. Po lekturze poradnika dochodzę do wniosku, że emocje są bardziej skomplikowane niż myślałam. Praca nad sobą może wydać się bardzo trudna i wyczerpująca, ale z czasem przynosi rezultaty. Mówiąc czas mam na myśli kilkanaście miesięcy lub nawet lat. Od samego przeczytania książki wiele się nie zmieni. Czas działać!


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Helion

2 komentarze:

  1. O tak, tematyka bardzo ciekawa. Mimo wszystko sądzę, że jednak się nie zapoznam.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...