Etykiety

6.09.2012

"Naucz się uczyć" Sebastian Leitner

Czy umiemy się uczyć? Każdy z nas odpowie - "pewnie, że tak". Skoro nasza odpowiedź jest taka optymistyczna, to spróbujmy odpowiedzieć na kolejne. Czy na długo zapamiętujemy świeżo zdobytą wiedzę? I tutaj zaczynają się schody. Nasza wiedza umyka, jest nietrwała. Nasz mózg nie ma struktury szafy z setką szufladek, do których raz wkładana wiedza, zostanie w niej po wsze czasy. Sebastian Leitner już w latach 70-tych stworzył swoją teorię na temat skutecznego przyswajania wiedzy. W Niemczech podręcznik bardzo szybko okazał się hitem i obecnie powstało tam 18. wydanie książki. W Polsce możemy dostać poradnik w polskim wydaniu dzięki Wydawnictwu Cztery Głowy.

Autor książki na początku przedstawia nam problem, z którym boryka się pewnie nie jeden uczeń. Wszystko bowiem bazuje na pewnym schemacie i ogólnych zasadach nauki, do których nie każdy jest w stanie się dostosować. I nie wynika to wcale z tego, że ktoś jest mniej zdolny czy inteligentny. Lecz niestety takie przekonanie panuje i ciężko jest je wyeliminować. A przecież każdy z nas jest inny. Jedni są wzrokowcami, jedni słuchowcami a niektórzy uczą się poprzez skojarzenia. Czy jest metoda, która może okazać się doskonała dla każdej z tych grup?

Sebastian Leitner przedstawia w książce metodę opartą na zasadzie kartoteki, czyli popularnych już fiszek. Wszystkie produkty wydawnictwa Cztery Głowy bazują właśnie na niej i już od lat z dużym powodzeniem uczą języków obcych ludzi w różnym wieku. Możemy bowiem zapomnieć o błędnym przekonaniu, że w pewnym wieku, nie da się nauczyć języka obcego. Technika ta dostępna jest dla każdego. Co ważne, fiszki pomagają nie tylko w nauce języków obcych, ale i przedmiotów humanistycznych i ścisłych. Sama od jakiegoś czasu przygotowuje się do egzaminów bazując na tej metodzie.

Cały zestaw składa się z podręcznika, pudełka na fiszki (memobox) oraz 100 fiszek in blanco, które wykorzystać można przy nauce języków obcych, przygotowaniach do egzaminów czy publicznych prezentacjach. Książka adresowana jest do uczniów, studentów, kursantów szkół języków obcych i nauczycieli. Mam nadzieję, że pomoże ona w przekonaniu tej ostatniej grupy społecznej do stosowania i polecania fiszek swoim podopiecznym.  Dla tych, którzy jeszcze nie spróbowali lub nie są do końca przekonani o skuteczności "fiszkowej metody" jest to lektura niemal obowiązkowa.


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Cztery Głowy

3 komentarze:

 1. Czytałam tę książkę i wiele metod w niej ukazanych od tamtej pory pomaga mi w nauce :)

  PS W końcówce masz chyba błąd - pudełko na fiszki to "memobox", nie "multibox" :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za czujne oko:) Już poprawione:)

   Usuń
 2. zaciekawiłaś mnie i z pewnością poszukam tej książki

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...