Etykiety

4.23.2012

"Odkryj smak fizyki" Jerzy Przystawa

Fizyka dla humanistów kojarzy się z czymś przerażającym. Wynika to pewnie ze wspomnieniem o  książkach usianych skomplikowanymi wzorami, trudnymi obliczeniami i teoriami, które na pierwszy rzut oka wydają się nie mieć sensu. Ja humanistą nie jestem, a fizykę zdawałam na maturze na poziomie rozszerzonym, więc tym bardziej zainteresowałam się niedawno wydaną przez PWN książką "Odkryj smak fizyki".

Autor książki zafascynowany fizyką, będąc dodatkowo pod dużym wrażeniem innego polskiego profesora, postanowił podzielić się swoją wiedzą z tymi wszystkimi, dla których fizyka to czarna magia. Książka została napisana w taki sposób, że jej lektura daje radość i satysfakcję, a przede wszystkim pokazuje czytelnikom, że to dziedzina nauki dostępna dla wszystkich,w każdym wieku.

Wiedza podana jest w ciekawostkach, anegdotach, wyłożona wręcz "łopatologicznie".  Profesor Przystawa  przeprowadza nas przez fascynujący świat fizyki - przedstawiając sylwetki znakomitych naukowców, ich pracy oraz wzajemnych relacji między nimi (które są specyficzne i czasami bardzo złożone). Na ponad 300 stronach poznajemy najistotniejsze teorie oraz zasady rządzące naszą  planetą od stuleci.

Jest to chyba jedyny na naszym rynku podręcznik, który bezboleśnie wykłada fizykę, sprawiając jednocześnie uśmiech na twarzy. Od zawsze jestem zwolenniczką nauki przez zabawę. Książka wzbogacona jest o liczne ilustracje, zdjęcia , ryciny wykresy i tabele, za pomocą których jeszcze lepiej i dogłębniej poznamy fizykę.

Uwierzcie mi, że fizyka nie gryzie. Ta publikacja jest na to doskonałym przykładem. Śmiało polecam ją wszystkim humanistom oraz ciekawym świata pasjonatom, którzy do tej pory fizykę obchodzili szerokim łukiem.


Za lekturę dziękuję Wydawnictwu PWN

5 komentarzy:

 1. Profil humanistyczny się kłania, w tym przypadku ciemna masa z przedmiotów ścisłych xD Może ta książka przemówi do mnie ludzkim głosem...:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Isadora z pewnością, bo ta książka została stworzona właśnie z myślą o nich:)

   Usuń
 2. Niby bardziej jestem humanistką, a za fizyką i chemią wyjątkowo przepadałam (i biologią), więc pewnie, jak nadarzy się okazja, zajrzę do tej pozycji :) Szkoda, że takiej książki nie ma w szkołach średnich- na pewno znacznie łatwiej by było przebrnąć przez zawiłości fizyczne, tym osobom, dla których fizyka to czarna magia.

  Nie wiem, czy tylko ja mam takie wrażenie... ale wydaje mi się, że nauczyciele fizyki zazwyczaj nie potrafią zainteresować swoich uczniów. Stąd taki strach i niesmak młodzieży? Szkoda. Za mało doświadczeń jest przeprowadzanych, za mało interesujących lekcji... :<

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wiesz może nie sama wina nauczycieli co programu nauczania. Ja w liceum miałam profesora "starszej daty", którego mało który uczeń potrafił docenić, a szkoda, bo jest człowiekiem z ogromną pasją i potrafił ją zarażać.

   Usuń
 3. Powinnam spróbować, bo z fizyką u mnie cienko ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...