Etykiety

3.07.2012

"Piękno i smutek wojny" Peter Englund


Książkę skończyłam czytać już jakiś czas temu. Długo myślałam nad tym co mogłabym o niej napisać. W mojej głowie kotłowały się tysiące myśli, o tym jak wtedy wyglądał świat i z czym musieli borykać się młodzi ludzie. Wojna przecież nigdy nie jest dobra, zawsze niesie ze sobą cierpienie, śmierć, rozstania, lecz z drugiej strony w sercach ludzi budzi się coś.... pięknego. Wiem, że brzmi to dość dziwnie, ale tylko to w tym momencie przychodzi mi na myśl. Stają się oni bardziej dojrzali, odważni, rodzi się w nich współczucie i chęć niesienia pomocy, a także przynależność do pewnej wspólnoty.

Książka ta, opisuje losy 20 autentycznych postaci, którzy zapisali się na kartach historii I wojny światowej. Czyta się ją niejako jako wykład rzekę, a z drugiej strony niczym pasjonującą powieść. To prawie 600 stron poruszającej i zmuszającej do refleksji przeprawy przez, jak podaje okładka - "dwadzieścia niezwykłych losów z czasów światowej pożogi". Najmłodsza bohaterka ma lat 12 i jest uczennicą, dla której wojna oznacza koniec dzieciństwa. Najstarszy to 45 letni chirurg polowy w armii amerykańskiej. Większość jednak ma 20-23 lata i być może właśnie dlatego lektura tej książki była dla mnie zwyczajnie wstrząsająca.

Czy kojarzycie zdjęcie zamieszczone powyżej? Jestem pewna, że tak. Fotograf uwiecznił na nim marynarza całującego nieznaną mu pielęgniarkę w dniu zakończenia II wojny światowej. Miało to miejsce na Times Square w 1945 roku. Podobno mężczyzna tuż po pocałunku otrzymał siarczysty cios od kobiety. Inne źródła podają, że para została małżeństwem. Która z teorii jest prawdziwa? :)


Uważam, że ta elegancko wydana pozycja literacka może być pięknym prezentem nie tylko dla miłośników historii. Jestem pewna, że będzie wspaniałą lekturą dla młodych i starszych czytelników, niezależnie od płci.

Do książki można zajrzeć tutaj


Za książkę dziękuję Wydawnictwu Znak.

2 komentarze:

  1. Och, zaintrygowałaś mnie. Koniecznie muszę przeczytać!
    Pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo spodobała mi się Twoja recenzja. Uważam, że taka książka jest jak najbardziej przydatna i z wielką chęcią bym ją przeczytała. Interesuję się historią a II Wojna Światowa jest jednym z moich ulubionych tematów ;)
    P.S. Mam nadzieję, że mężczyzna jednak został mężem tej kobiety :D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...