Etykiety

3.02.2012

"Osobliwy Gość i inne utwory" Edward Gorey


" Życie jest zarazem niebezpieczne i nudne. W każdej chwili może się pod nami załamać podłoga. Rzecz jasna, prawie nigdy tak się nie dzieje i przez to życie jest takie nudne."

Edward St. John Gorey to amerykański rysownik, cieszący się sławą wielbiciela czarnego humoru i makabreski. Otwarcie przyznaje, że nie przepada za dziećmi. Pewnie dlatego jednym z jego najbardziej znanych utworów jest "Cmentarzyk" - utwór "alfabet - wyliczanka", z której dowiemy się o najtragiczniejszych rodzajach śmierci, jakimi padły nieszczęsne dzieci. Mnie osobiście utwór ten wielokrotnie przyprawił o niepohamowany śmiech i bardzo często przypominam go sobie w najmniej oczekiwanych momentach mojego życia. Mój mąż zatem dostaje smsy o treści "V jak Vanessa, na płask rozjechana" lub "N jak Natalka, ktoś wbił w nią szydełko". Ubaw mamy przedni.


W albumie odnajdziemy także inne utwory rysownika. Czytelnik znajdzie tu koszmarne i pobudzające wyobraźnie opowieści takie jak "Fatalna pigułka", "Zupełne Zoo alfabet" czy też "Porzucona skarpeta". Wszystko utrzymane w konwencji horroru, nieco przypominające filmy Burtona. Poza znakomitą grafiką, na uwagę zasługuje treść wierszy - zgrabne zdanie, cięty humor z nutką dramatu.

Przyznam szczerze, że pokochałam Gorey'a. Uwielbiam taki humor - makabryczny i zahaczający o nonsens. Mimo, że książka została wydana przez Znak Emotkion - wydawnictwo specjalizujące się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, absolutnie odradzam kupno albumu małym dzieciom. Uraz psychiczny murowany:) Dla nieco starszych czytelników lubujących się w surrealizmie zapoznanie się z ilustracjami Edwarda Gorey'a będą chwilą wytchnienia i relaksu.Za lekturę dziękuję Wydawnictwu Znak Emotikon.

2 komentarze:

  1. O, czarny humor, lubię, lubię :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie to ewidentnie książka dla Ciebie:)

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...