Etykiety

2.03.2012

"Oniegin" (1999)Podchodziłam z rezerwą do tego filmu, bowiem bardzo często ekranizacje wielkich literackich dzieł okazują się zwyczajną porażką. Uwaga! Ten film to jeden z nielicznych wyjątków!
Poznajemy historię młodego, nieco cynicznego i egoistycznego uwodziciela -Eugeniusza Oniegina. Młodzieniec zafascynowany lieraturą i sztuką poznaje innego artystę - Włodzimierza Leńskiego, jego narzeczoną oraz jej siostrę Tatianę. Tatiana jest młoda, delikatna, naiwna, marzy o wielkiej miłości i właśnie taką obdarza Oniegina. Łączy ich pasja do literatury i wiejskiego stylu życia. Dziewczyna decyduje się na depsperacki nieco krok - pisze miłosny list adresowany do Oniegina. Zapewnia w nim o swoich szczerych uczuciach aż po grobową deskę. Wyznaje mu miłość gorącą i szczerą. Oniegin jednak reaguje na list chłodno, delikatnie i z dystansem odrzuca miłość Tatiany. Nie do końca rozumiem, dlaczego postąpił w taki sposób. Z wyrachowania? Aby jeszcze bardziej podkreślić swoją obojętność, Oniegin na złość Tatianie wdaje się w flirt z jej siostrą - Olgą. Narzeczony Olgi chcąc bronić honor swojej przyszłej żony, wyzywa go na pojedynek, który kończy się tragicznie. Tatiana cierpi, gdyż wie, że nie zazna już w życiu miłości. Babcia i matka nakładanią ją do szybkiego zamążpójścia. Dla nich miłośc to złuda i kaprys, który można spełnić poza małżeńskim łożem. Jednak Tatiana wie, że kiedy odda swe serce przyszłemu mężowi, pozostanie mu wierna.
Po 6 latach dochodzi do przypadkowego spotkania Oniegina i Tatiany, jednak ich relacje nieco się skomplikują. Okaże się, że czasami w życiu nie da się naprawić błędów popełnionych w młodości.

Wzruszający, dramatyczny, świetna gra aktorska. Poruszający obraz skomplikowanej miłości dwoja ludzi, która przegapiła swą jedyną szansę na szczęście. Polecam!

5 komentarzy:

 1. No i mnie zaciekawiłaś... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Alannada koniecznie musisz zobaczyć ten film!

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba coś dla mnie! Chętnie obejrzę wreszcie film dla siebie, a nie z musu :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Dosiak, wiem, że jesteś z Łodzi, a jako, że teraz trudno w sieci coś obejrzeć, mogę Ci pożyczyć mój egzemplarz na DVD:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję bardzo za propozycję, ale z tego co się orientuje to moja koleżanka posiada ten film, tylko nie chwaliła się, że taki dobry! Postaram się od niej wysępić, ale jeszcze raz wielkie dzięki :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...