Etykiety

1.25.2012

Rodzina naszych czasów Praca zbiorowa


Trudno jednoznacznie osądzić o czym jest ten niewielki zbiór popularnonaukowych artykułów. Zdaniem autorów mówi o problemach z jakimi borykają się współczesne rodziny i o tym jak technologia wpływa na naszą cywilizację. Do głosu dochodzą nie tylko dziennikarze najpopularnijeszych periodyków w naszym kraju, ale także logopedzi, biolodzy, socjologowie czy też kulturoznawcy.

Jest to książka, która z całą pewnością zaskoczy i zainteresuje niejednego. Każdy z krótkich rodziałów mówi o innym problemie, takich jak chociażby erotyka w bajkach dla dzieci.

„Rozmiar miseczki biustonosza disnejowskich: Pocachontas, Ariel i Jaśminy to co najmniej D, choć te postacie to zaledwie nastolatki. Rozcięcia sukienek sięgają pełnych bioder, dekolty nie pozostawiają wątpliwości, że księżniczki mają pełne i jędrne piersi. Powłóczyste, rzucane przez ramię spojrzenia spod firanek rzęs wyglądają raczej na zachętę do zabawy w mamę i tatę niż w berka. Esmeralda z Dzwonnika z Notre Dame tańczy za pieniądze, siadając mężczyznom na kolanach i wykonując na rurze figury jak w klubie go-go.”

Czytelnik zapozna się z informacjami na temat wpływu internetu na nasz mózg, języku migowym u dzieci czy też o wpływie wychowania dziecka przez rodziców na jakie dalsze życie.
I to właśnie ten ostatni rozdział wbudził moje ogromne zdumienie i nieco zszokował. Badania naukowe wykazują, że tak na prawdę, to w jaki sposób rodzice wychowują swoje dziecko, ma niezauważalny wpływ na jego charakter i osobowość! To czy będą starać się o jego odpowiednie wykształcenie czy też wpajać mu miłość do bliżnich, nie ma absolutnie żadnego znaczenia w jego dorosłym życiu. Według autorki tego artykułu, wszystko zapisane jest w genach. I tym sposobem inteligentni ludzie mają mądre pociechy, a u dzieci alkoholików rozwija się zespół DDA. Co jeszcze bardziej zastanawiające, pierwsze trzy lata życia malucha wcale nie są kluczowe w jego rozwoju.

Kolejnym, interesującym przykładem jest króciutki tekst o tym jaką rolę w naszym życiu odgrywają nazwiska.

"Młody męźczyzna z Portsmouth od kilku lat nie ma łatwego życia. Za każdym razem, gdy musi podać swoje nazwisko, robi mu się słabo. Wymianę tych samych zdań i denerwujące uśmieszki ma jak w banku. Nic dziwnego, skoro nazywa się Harry Potter."

W rozdziale pt „Przeklęte nazwiska” jest jeszcze kilka przykładów, kiedy to przypadkowa zbieżność nazwisk z osobami znanymi, przysporzyła wiele niedomówień, a czasami nawet nieprzyjemnych sytuacji.

Bardzo poważny problem poruszony został w rozdziale pt: „Koniec niewinności”. Mowa w nim o dzisiejszych, zepsutych moralnie i agresywnych nastoletnich dziewczynkach. Jakie zmiany musiały zajść w dzisiejszym świecie, aby z założenia słodkie i niewinne dzieci przeistoczyły się w prostytuujące się, pijące alkohol i wulgarne nierządnice?

„50 procent uczniów twierdzi, że w gimnazjum najłatwiej zdobyć pozycję siłą”

Dla mnie książka była doskonałym relaksem i okazją do poznania problemów, z jakimi boryka się dzisiejszy świat w kwestii wychowania najmłodszych, socjologicznych i psychologicznych. Niektóre z nich co prawa pozostają sporne, ale mimo wszystko rzucają jakieś światło i proponują pewne rozwiązanie. Polecam ten zbiór artykułów każdemu, kogo interesują kwestie socjologiczne oraz kulturowe. Należy dodać, że całość napisana jest w bardzo przystępny dla każdego sposób. Czytanie tego tomiku jest to nie tylko przyjemnością, ale też niesie przestrogę.

Za lekturę dziękuję Stowarzyszeniu Sztukater oraz Wydawnictwu G+J

2 komentarze:

  1. Interesująca! Myślę, że by mi się spodobała. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przywołane przez Ciebie fragmenty są niesamowicie banalne ale i prawdziwe. Myślę, że książka mnie zainteresuje

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...