Etykiety

11.22.2011

Ikony PRL-u. Bohaterowie tamtych lat


Po raz kolejny przeniosłam się do magicznego świata PRL-u. Tym razem za sprawą książki „Ikony PRL-u” wydawnictwa Demart. Album rekomenduje sam Michał Ogórek. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów. Na początku zapoznaje czytelnika z „władcami” PRL-u takimi jak chociażby Gierek, Gomułka czy Jaruzelski. Następnie przechodzimy do gwiazd ekranu i postaci medialnych ( np.: Hanka Bielicka, Bareja, Cybulski, Jędrusik) i sportowców ( np.: Kozakiewicz, Boniek, Górski, Lato, Fortuna). Kolejny rozdział poświęcony jest najkosztowniejszym i najokazalszym budowom komunizmu.

Jednym z moich ulubionych działów tego albumu jest „Młodzież przyszłością narodu”. Poznajemy nie tylko mentalność i rozrywki młodzieży tamtej epoki, ale i przyglądamy się bliżej narodzinom punk-rocka. Dowiemy się kilku ciekawostek o zespole Perfect, Kult, Republika czy Ryśku Ridlu. Poznamy także smak szaleństwa i wolności na festiwalu w Jarocinie. Ostatnie strony albumu „Ikony PRL-u” poświęcają dużo uwagi na artykuły użytku codziennego jak pralka Frania, syfony, lody bambino, meblościanka, wyroby czekoladopodobne czy Pewex.

Album prześlicznie wydany! Bogato ilustrowany, wydrukowany na dobrej jakości papierze i czytelny. Z ogromną przyjemnością, czasem przerażeniem, a czasem humorem czyta się o tym okresie absurdu wszelakiego. Jestem pewna, że będzie to doskonałym prezentem nie tylko dla rodziców, którzy z pewnością pamiętają tamte czasy, ale także dla nas, 20-30-latków, ciekawych tej ważnej w dziejach Polski epoki.

Teraz całość encyklopedii PRL-u można nabyć w jednym boxie.Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Demart.

6 komentarzy:

 1. To może być ciekawe :) Muszę rozejrzeć się za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znowu PRL? No proszę, ja po ostatnich kilku książkach oscylujących wokół tego okresu miałam zamiar sobie odpuścić, ale z drugiej strony te encyklopedie w boxie wyglądają kusząco.. Zobaczymy jak się sprawy potoczą;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie czuje zainteresowania czasami PRL-u. Może to przez to , że ostatnio wszędzie głośno o tym słychać i już ma tego odrobinę dość.
  Recenzja świetnie napisana i myślę, że powyższa książka znajdzie duże grono czytelników. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat tej części historii nie lubię. Nie przeczytam.
  Recenzja ok.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. coś dla mnie, pewnie jestem tutaj jedną z niewielu, która pamięta tamte czasy

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tych czasów, ale warto byłoby je poznać - także od tej bardziej rozrywkowej strony. Przynajmniej tak myślę ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...