Etykiety

10.25.2011

"Męska plaga.Seks, pożądanie i kłopoty z prostatą" Jürgen Thorwald


Jürgen Thorwald już od dawna zachęca mnie do lektury swoich dzieł. Z pewnością większość z Was słyszała o "Stuleciu chirurgów", "Godzinie detektywów" czy "Krwi królów". Jego książki często poruszają tematykę medyczną i do tej pory sądziłam, że Thorwald był lekarzem (piszę "był" ponieważ pisarz zmarł w 2006 roku). Okazuje się jednak, że z wykształcenia był historykiem i dziennikarzem. Po cichu liczę na to, że niebawem ukażą się nowe wydania jego starszych książek, chociażby "Dawna medycyna, jej tajemnice i potęga".

"Męska plaga. Seks, pożądanie i kłopoty z prostatą"
to interesujący wywód na temat życia seksualnego takich sław jak Charlie Chaplin czy Picasso. Autor każdemu z nich poświęca zaledwie kilka stron, jednak opis ich miłosnych podbojów jest wyczerpujący i zabawny. Sądziłam jednak, że dowiem się więcej o korelacji tej sfery życia z przebiegiem ich karier, porażek i sukcesów. Moją uwagę skupiły fragmenty mówiące o prostacie. Jest to dość przykra przypadłość, zawstydzająca większość mężczyzn. No i te upokarzające reklamy magicznych tabletek puszczanych w telewizji w niemalże każdej porze antenowej (psi-psi):). Thorwald wraca troszkę do przeszłości i daje nam wykład na temat historii leczenia tego zaburzenia. Uprzedzam, wiele z nich powala swoim okrucieństwem i specyficzną, medyczną terminologią. Lubię, kiedy pisarz ma odwagę złamać pewne tabu i wprowadzić do literatury popularnonaukowej trochę pikanterii.

Książka jest, jak zresztą wszystkie z tej serii Znaku, przepięknie wydana. Polecam przede wszystkim miłośnikom poprzednich książek tego autora, a w szczególności miłośnikom medycyny i historii. Wiem, że te dwie dziedziny nie zawsze idą w parze, ale autor postarał się aby razem stanowiły pasjonujące połączenie.

Za egzemplarz bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak

3 komentarze:

 1. Ja sam nie wiem, czy chcę przeczytać :-) Wydaje mi się, że raczej nie sięgnę po tę pozycję, nie aktualnie :-(

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka nietypowa, ale przez to w pewnym sensie ciekawa;)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mało spotykana problematyka i ukazanie sławnych ludzi od innej strony niż zwykle

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...