Etykiety

10.05.2011

„Czerwone gardło” Jo Nesbø


Lubicie usiąść w jesienny wieczór przy kubku gorącej czekolady nad książką, która wciąga tak, że nawet nie zauważacie kiedy za oknem zapada noc? Właśnie tak miałam z kryminałem norweskiego pisarza Jo Nesbø – podobno niezwykle popularnego w kraju i za granicą oraz wyróżnionego wieloma nagrodami.

Powieść „Czerwone gardło” to kryminał z krwi i kości. Jest tu chyba wszystko, czego po tym gatunku można oczekiwać, co nie znaczy, że jest on sztampowy i przewidywalny. Główny bohater – norweski policjant Harry Hole – to facet z problemami, któremu nie wszystko w życiu układa się pomyślnie. Jest za to świetnym funkcjonariuszem, który rusza tropem pewnej broni, przemyconej do Norwegii, która może – jak domyśla się pan komisarz – stać się narzędziem zamachu. Cała afera, choć dzieje się na przełomie XX i XXI wieku, ma swoje korzenie w latach II wojny światowej, kiedy najwyższe norweskie kręgi władzy uciekły do Anglii przed hitlerowcami, natomiast spora część społeczeństwa, na czele z Vidkunem Quislingiem, postanowiła kolaborować z Niemcami i walczyć wspólnie przeciwko bolszewickiej Rosji. Choć w swoim mniemaniu bronili ojczyzny, to po wojnie zostali uznani za zdrajców.

Na razie dość historii. W książce jest jej trochę, ale są to na prawdę ciekawe opisy, często o pewnych sprawach dowiadujemy się z dialogów, więc ci, którzy mają alergię na historię niech się nie zrażają.

Jest też na prawdę udany wątek miłosny, dodający jeszcze więcej barw i tak wciągającej powieści. Na uwagę zasługują także bohaterowie: są żywi i niejednoznaczni (rzetelny policjant, sprzyjający po kryjomu środowisku neonazistów albo skin z kilkoma wyrokami, mieszkający nadal z matką).

Do „Czerwonego gardła” podchodziłam z dystansem, a bo to kolejny skandynawski kryminał, pewnie sztucznie wylansowany na bestseller, ale ku mojemu zdziwieniu jest to na prawdę kawał dobrej prozy i – uwaga! – wciąga. Już poluję na kolejne tomy...


Za egzemplarz dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat

6 komentarzy:

 1. Bardzo lubię kryminały i tu skoro piszesz, że to jest mocna literatura z krwi i kości, to tym bardziej pragnę ją poznać i przekonać się czym mnie zaskoczy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cyrysia w takie jesienne dni to idealna lektura. Tym bardziej, że teraz wcześniej robi się ciemno:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kryminały skandynawskie mnie jak do tej pory nie rozczarowały, więc pewnie i po tę pozycję sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie tę książkę przeczytam :) Z tego co się orientuję to Nesbo pisał przed Larssonem i chyba był całkiem popularny także w Polsce, więc raczej książki nie są sztucznie wylansowane. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ooo nie wiedziałam, że książki powstały przed tym całym bumem na Larssona:)

  OdpowiedzUsuń
 6. jestem własnie po lekturze 'Człowieka nietoperza'. Kryminał dobry, chociaż fajerwerków nie było. Postanowiłam dać szansę kolejnym tomom o Harrym Hole'u, a po Twojej recenzji widzę, że jednak warto :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...