Etykiety

10.31.2011

"Biała jak mleko, czerwona jak krew" Alessandro D'Avenia

"Miłość istnieje nie po to by dać nam szczęście, ale po to byśmy mogli sprawdzić jak silna jest nasza odporność na ból"

Na początku bardzo bałam się, że książka będzie przypominała mi słynny wyciskacz łez - "Szkołę uczuć". Jednak, kiedy dobrnęłam do końca powieści byłam pozytywnie zaskoczona i zauroczona stylem pisarza i historią o miłości, czasem niełatwej do ogarnięcia rozumem.

Leo jest specyficznym nastolatkiem. Ma w sobie niezwykłą wrażliwość. Dzielni się z czytelnikami swoim życiem, uczuciami do pięknej Beatrice - której skóra jest biała jak mleko, a miłość do niej czerwona niczym krew. Chłopak przyjaźni się z Sylvią. To właśnie jej powierza swoje sekrety i obawy, uczy się do egzaminów, spędza wolny czas. To ona dopinguje go podczas meczów piłki nożnej, pielęgnuje gdy jest chory i pociesza, kiedy doskwiera mu samotność. Ją kojarzy z kolorem niebieskim - spokojem, równowagą i porządkiem.

Nastolatek ma chyba małą obsesję na punkcie Beatrice. Jest piękna, ma ognistorude, długie włosy, delikatny uśmiech i czarujące dołeczki w policzkach. Okładka idealnie oddaje jej postać. Tak właśnie ją sobie wyobrażałam. Sama zainteresowana jednak nie podejrzewa o uczuciu jakim została obdarzona przez Lea. Ba, chyba nie do końca wie o jego istnieniu. Życie chłopaka legło w gruzach, kiedy dowidział się, że obiekt jego uczuć ma białaczkę. Jest załamany, zaniedbuje szkołę i wszystko traci sens. Decyduje się oddać dziewczynie swoją krew, pisze jej listy miłosne, ulega poważnemu wypadkowi, obserwuje jak dziewczyna powoli przegrywa z chorobą - traci ogniste włosy, skóra staje się cienka jak papier, a jej oczy stają się smutne i zapadnięte . Za sprawą Sylvi, odwiedza ją w jej domu i stają się sobie bliżsi. Nie dopuszcza do świadomości myśli, że Beatrice może umrzeć. Jednak chwile spędzone z Beatrice, uzmysławiają mu, że.... no właśnie, nie powiem, przeczytajcie sami:)

Piękna, cudowna i niebanalna powieść. Napisana w inteligentny sposób, dająca do myślenia, wzruszająca. Relacje Leo-Sylvia-Beatrice są jednocześnie bardzo zawiłe i proste. Widzimy jak o fanatyczne i głębokie uczucie do Beatrice zmienia się za jej pomocą, jak Leo dojrzewa emocjonalnie, jak zaczyna widzieć niewidzialne. Do głosu dochodzą emocje i uczucia o jakie siebie nie podejrzewał. Bardzo wzruszył mnie fragment wiersza zamieszczony w książce. Znalazłam całość:

"Stop all the clocks, cut off the telephone,
Prevent the dog from barking with a juicy bone,
Silence the pianos and with muffled drum
Bring out the coffin, let the mourners come.

Let aeroplanes circle moaning overhead
Scribbling on the sky the message He Is Dead,
Put crepe bows round the white necks of the public doves,
Let the traffic policemen wear black cotton gloves.

He was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest,
My noon, my midnight, my talk, my song;
I thought that love would last for ever: I was wrong.

The stars are not wanted now: put out every one;
Pack up the moon and dismantle the sun;
Pour away the ocean and sweep up the wood.
For nothing now can ever come to any good."

W. H. AudenDo książki można zajrzeć na stronie Znaku - klik.

Za egzemplarz bardzo dziękuję Wydawnictwu Znak

7 komentarzy:

 1. Już nie mogę sie doczekać lektury! Z każdym dniem moja ochota wzrasta!:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz żałuję, że nie wybrałam tej książki, ach! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna pozytywna opinia :D Muszę przeczytać tę powieść, koniecznie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam oko na tę książkę, od kiedy pojawiła się w zapowiedziach. Ta okładka ma w sobie to coś, co przyciąga wzrok, tytuł zresztą też:)

  OdpowiedzUsuń
 5. z chęcią bym ją przeczytała, cierpliwie zaczekam, aż się pojawi w bibliotece:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten wiersz Audena jest świetny. Ja się w nim zakochałam, jak usłyszałam go pierwszy raz w "Czterech weselach i pogrzebie".

  "Biała jak mleko..." ostatnio często pojawia się na różnych blogach i wszyscy piszą o niej dobrze. Ja póki co się jeszcze łamię, bo jakoś tematyka mnie nie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziewczyny czytajcie, nie pożałujecie!
  Ysabell wiedziałam, że skądś znam już ten wiersz.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...