Etykiety

7.14.2011

"Spójrz na mnie" Yrsa Sigurðardóttir


Brrr. Kolejny bardzo dobry kryminał. Dowiedziałam się, że jest to kolejna część przygód bystrej prawniczki - Thory. Tym razem otrzymuje bardzo nietypowe zlecenie od mężczyzny oskarżonego o pedofilię i odsiadującego wyrok. Więzień był pensjonariuszem w szpitalu psychiatrycznym, który spłonął doszczętnie, grzebiąc kilka niewinnych dusz. Sprawa wydaje się być bardzo skomplikowana, a cała wina spada na Jacoba - chłopca cierpiącego na zespół Downa. Thora poznając chłopca zaczyna mieć poważne wątpliwości co do słuszności wyroku. I w tym momencie zaczyna się pasjonujące i nie dające szans czytelnikowi na oderwanie się śledztwo, przynoszące coraz więcej przeszkód, niespodzianek i dziwnych zbiegów okoliczności.

Niecały rok przed katastrofą dochodzi do tragicznej śmierci opiekunki do dziecka. Chłopczyk, którym opiekowała się dziewczyna, twierdzi, iż jej duch cały czas przy niej czuwa. Cała rodzina wyczuwa jej obecność i z niepokojem patrzy na to, co dzieje się z psychiką ich syna. Co łączy te dwie sprawy?

Mamy przed sobą prawie 500 stron trzymających w napięciu. Lektura daje do myślenia i rzuca cień podejrzenia na prawie każdą osobą. Finał okaże się bardziej zaskakujący niż może się wydawać. Mogę z całym przekonaniem powiedzieć Wam, że zaczęłam podchodzić do kryminałów z coraz większymi wypiekami na policzkach.


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Muza

8 komentarzy:

 1. Skandynawskie kryminały zdecydowanie lubię, więc książkę przeczytam przy najbliższej okazji:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam, że to jest druga część. A, że dobry kryminał zawsze w cenie, więc mam nadzieję, że niedługo przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kasandra koniecznie:)
  Evita z tego co wiem, to taki cykl. Dość podobne ma A.Christie o detektywie Poirot.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna dobra recenzja tej książki. Chyba przeczytam :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię tę autorkę, jednak mam lekkie opóźnienie w czytaniu jej książek. Zatrzymałam się na 3 części, a tu już 5. Na pewno nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Po doskonałej powieści "Lód w żyłach" na Yrsę ochotę mam zawsze!

  Niesamowity jest dla mnie klimat jej książek. Bardzo umiejętnie potrafi wpływać na emocje Czytelników i bawić się ich strachem. A mróz i lodowy krajobraz Islandii doskonale wpisują się w całą konwencję.

  Na mojej półce czeka już "Weź moją duszę".
  "Spójrz na mnie" też mam w planach - na szczęście udało mi się znaleźć ją w oseidlowej bibliotece :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnie tygodnie można nazwać, nie czym innym, jak "sezonem na kryminały" ;) Widzę, że to kolejna wartościowa lektura, ale ja już mam stać na półce książkę Kinga i Pani Christie, którą polecił mi kolega ( w końcu wybrałam się do biblioteki)^^

  OdpowiedzUsuń
 8. Choć nie pasjonuję się kryminałami, to zachęciłaś mnie swoją recenzją :D

  Pozdrawiam ! :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...