Etykiety

6.27.2011

"Organizacje pozarządowe a korporacje" M. Yazijii, J.Doh


Z moich rozumowań zawsze wynikało, że organizacje pozarządowe to porządne instytucje walczące z chorobami tego świata, z biedą i ubóstwem, opiekujące się zwierzętami i podkreślające ich prawa oraz chroniące naszą planetę przez zgubnym wpływem cywilizacji. Korporacje w moim przekonaniu były czystym złem, nastawionym wyłącznie na kolosalny zysk, wyzyskującym pracowników i nie dbającym o ich dobro.

Nigdy jednak nie zastawiało mnie jak wyglądają wzajemne relacje pomiędzy NGO a korporacjami. Nie sądziłam, że w niektórych przypadkach dochodzi między nimi do ścisłej współpracy. Na czym one polegają? Musicie doczytać sami.

Organizacje pozarządowe zapewne każdemu kojarzą się z Greenpeace, CARE, WWF czy Lekarzami bez Granic. Muszę mocno Was zaskoczyć. Słynna Al-Kaida również jest organizacja pozarzadową!

"Organizacje pozarządowe a korporacje" wyszło spod pióra profesora Michaela Yazijiego oraz Jonathana Doha. Poruszone w niej zagadnienia, mimo że jak najbardziej współczesne, są mocno specjalistyczne i zainteresują raczej tylko osoby związane z tematem organizacji pozarządowych. A jako że nie pracuję dla NGO, ani dla - dzięki Bogu - korporacji pozostawiam Was z opisem wydawcy:

"Liczba organizacji pozarządowych, o charakterze lokalnym lub międzynarodowym, znacznie wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat. Przemiany w globalnej gospodarce związane z procesem globalizacji spowodowały z kolei wzrost liczby korporacji międzynarodowych. Obie grupy równolegle odgrywają coraz większą rolę w kształtowaniu ładu gospodarczego i społecznego, realizując swoje interesy. W książce skoncentrowano się na zależnościach pomiędzy organizacjami pozarządowymi a korporacjami międzynarodowymi, ich wzajemnym oddziaływaniu, podstawowych źródłach konfliktów i możliwościach współpracy. Książka zawiera liczne przykłady w formie case studies, ilustrujące przebieg konfliktów oraz przypadki współdziałania w praktyce. Jest to wartościowa pozycja w światowej literaturze ekonomicznej, wyjątkowa na polskim rynku".

Za książkę dziękuję wydawnictwu PWN.

7 komentarzy:

 1. Temat ciekawy, zwłaszcza że przez jakiś czas działałam w pewnej organizacji pozarządowej, a nawet z grupą przyjaciół potem takową założyłam:). Wszystko się jednak zmieniło wraz z upływem czasu i dochodzeniu kolejnych obowiązków i musieliśmy zakończyć tą przygodę. Książka porusza interesującą tematykę i przyznam, że z chęcią bym ją przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Owszem, tematyka bardzo ciekawa, lecz ja osobiście, nie ,,dorosłam do niej'', dlatego narazie sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Greenpeace stawiam na równi z Al-Kaidą

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja akurat nie przepadam za takimi książkami

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematyka książki na prawdę ciekawa. I intrygująca ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tematyka książki nie każdemu przypadnie do gustu niestety. Z pewnością jest to zbiór ciekawostek o których nie miałam zielonego pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 7. NGO raczej kojarzą mi się z czymś zupełnie odwrotnym niż korporacje. Książka musi być ciekawa.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...