Etykiety

3.11.2010

"Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olga Tokarczuk"Thriller moralny, który do ostatniej strony trzyma w napięciu.
Akcja rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko – kiedyś inżynier mostów, dziś wiejska nauczycielka angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych. Jej pasją jest astrologia, a wielką miłością wszelkie zwierzęta. Gdy dzieje im się krzywda, Janina staje w ich obronie i upomina się o szacunek dla nich. Jak łatwo przewidzieć, nikt nie przejmuje się kobietą, która uważa, że świat jest odbiciem tego, co zapisane w gwiazdach, a w wolnych chwilach czyta Williama Blake’a.
W okolicy zaczynają umierać kłusownicy i krzywdziciele zwierząt. Seria zgonów rośnie. Janina ma teorię na temat motywu i sprawcy tych zbrodni, ale policja ignoruje ją, traktując jak nieszkodliwą dziwaczkę. Jednak Janina wie więcej, bo czyta w gwiazdach jak w otwartej księdze…


Olga Tokarczuk – jedna z najpopularniejszych i najpoczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody Nike 2008 (za "Biegunów"). Ponad 170 tys. egzemplarzy jej książek sprzedanych przez Wydawnictwo Literackie, w tym ponad 74 tys. poprzedniej powieści "Bieguni"! Należy do najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Prawa do tłumaczenia jej książek, których sprzedażą zajmuje się Wydawnictwo Literackie, zostały sprzedane już do ponad dwudziestu krajów."

Mimo wielu sprzecznych opinii na temat tej książki, dochodzę do wniosku,że jest to jedna z lepszych i oryginalniejszych książek tej autorki. Bohaterką książki jest Janina Duszejko - starsza pani, bezgranicznie kochająca zwierzęta. Mogę śmiało rzecz, że poniekąd wchodziłam w jej postać. Doskonale rozumiem jej poglądy i w pełni je popieram. Jestem ogromną miłośniczką zwierząt i byłabym w stanie posunąć się daleko broniąc ich praw. Może zabrzmi to okrutnie, ale czasami wolę ich towarzystwo niż towarzystwo ludzi. Tokarczuk użyła w książce wielu drastycznych opisów oraz manifestacji pani Duszejko. Mowa w nich była o zabijaniu i zjadaniu zwierząt. Dosłownie o robieni galanterii z brzuchów zwierząt, z ich skóry, o drastycznej agonii uwięzionych w wnykach saren. W takich momentach, ciarki przechodziły mi po plecach. Porusza również temat głupoty, braku wrażliwości i egoizmu. Tokarczuk zdecydowanie zmusza do refleksji nad własnym życiem i życiem bezbronnych istot. Zadaje pytanie o hierarchię istnienia, o szacunek dla drugiego istnienia. Poza tym , był to doskonały thriller, którego zakończenia się nie spodziewałam i który trzymał mnie w napięciu przez cały czas trwania powieści.

5 komentarzy:

 1. Tokarczuk Mnie zaskoczyła formą książki jak i tematem, oraz ewidentną zmiana kategorii literackiej.. podpisuję się pod określeniem thriller moralny..mnie też zakończenie książki zaskoczyło..cały czas jednak pod względem moralnym - niedopowiedziane...inaczej ..nie kończy się osądem..pozdrawiam i jeżeli pozwolisz będę tu zaglądać...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się, zgadzam się, zgadzam się! Nie rozumiem krytyki, z jaką spotyka się ta książka, fakt Tokarczuk zawsze pisała nieco inaczej, ale uważam, że tą powieścią pokazała swoje zupełnie nowe oblicze: osoby, której nie jest obojętne co się dzieje dokoła i i która o tym pisze. Ja miałam to samo: utożsamiałam się z ta bohaterką, rozumiałam jej gniew i oburzenie, a lektura tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że czasem towarzystwo zwierząt lub samotność cenię sobie bardziej niż obecncość drugiego człowieka.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś próbowałem już przeczytać coś Tokarczuk. O ile dobrze pamiętam, to w tytule były jakieś bieguny. Niezbyt dobrze mi to szło, ale działo się to dawno temu i dużo się zmieniło w moich gustach. A "Prowadź pług..." wydaje się ciekawą propozycją.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pchełka będzie mi niezwykle miło:)
  Cieszę się , że istnieją ludzie, którzy myślą podobnie jak ja w kwestii zwierząt, bo wokół mnie jest ich niewielu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Utwierdzam się w przekonaniu, że muszę tę książkę przeczytać :) Koooniecznie nawet bym rzekła.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...