Etykiety

1.19.2010

"Biesy" Fiodor Dostojewski


"Fiodor M. Dostojewski (1821-1881) – pisarz rosyjski, wybitny twórca realistycznej powieści psychologicznej, wyróżniający się głęboką analizą charakteru i bogactwem problematyki moralnej. Fascynowała go irracjonalność psychiki ludzkiej oraz przekonanie o moralnie dualistycznej naturze świata, gdzie dobro nieustannie toczy walkę ze złem ("Zbrodnia i kara", "Idiota", "Biesy", "Bracia Karamazow"). Wywarł wielki wpływ na literaturę światową jako klasyk poruszający zagadnienia religijne, filozoficzne i polityczne w znaczeniu uniwersalnym. Dostojewski przyczynił się także do rozwoju filozofii egzystencjalnej oraz myśli religijnej w Rosji i na świecie.

"Biesy" są powieścią alegoryczną, dotyczącą dramatycznych wydarzeń w Rosji i Europie. Oś fabularną stanowi przedstawienie metod działania antypaństwowego terroryzmu oraz struktury organizacyjnej rosyjskich wywrotowców. Chcąc osadzić swą powieść jak najbliżej we współczesnych realiach, Dostojewski przeniósł na jej karty wiele elementów ówczesnego życia społeczno-politycznego. "

Moja przygoda z tą książką trwała bardzo długo. Wykończyła mnie ona psychicznie i sięgnęła tak głęboko w moją wrażliwość, iż myślałam, że jej nie skończę. Co takiego dzieje się umysłach ludzi owładniętych żądzą władzy? Jak daleko może posunąć się człowiek, aby osiągnąć wymierzony cel? Jak bardzo należy ufać przyjaciołom? Na wszystkie te pytania Dostojewski odpowiada w sposób subiektywny i oczywisty.
Główny bohater powieści - Stawrogin - nihilista, człowiek nietuzinkowy, tajemniczy, wierzący w diabła, niewierzący w Boga. Swoim zachowaniem wzbudza wiele kontrowersji. Nie umiem jasno określić, czy jest postacią pozytywną. Stawrogin owładnięty ideami oscyluje na krawędzi szaleństwa i obłąkania.Ja go polubiłam, mimo, iż nie do końca zgadzałam się z jego postępowaniem.
Myślę , że książka przeznaczona jest dla czytelników o mocnych nerwach. To przerażające do czego doprowadziła bohaterów książki chęć wolności i odrębności. Jak surowe kary musieli oni ponieść. Jak bardzo psychika człowieka potrafi zaskoczyć i zaatakować w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy styka się ona z brutalną rzeczywistością.

5 komentarzy:

 1. Witam,
  To jedna z nielicznych powieści Dostojewskiego, której dotąd nie przeczytałam. Jakoś mi zawsze była nie po drodze. Prywatnie uwielbiam Dostojewskiego za wnikliwe portrety człowieka, za wspomnianą przez Ciebie walkę Dobra ze Złem, za nihilizm, za gimnastykę dla mózgu... Ale po każdej jego powieści potrzebuję rekonwalescencji.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Wybacz, ale ja tak offtematowo. ''Wyzwałam'' Cię do odpowiedzi w łańcuszku czytelniczym - będziesz chciała odpowiedzieć? :)
  Pozdrawiam
  [http://hiliko.blox.pl/2010/01/Lancuszek-czytelniczy.html]

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo się tego wstydzę, ale nigdy "Biesów" nie przeczytałam. Próbowałam, owszem. I na tych próbach poległam.

  OdpowiedzUsuń
 4. oj mi tez ciężko było wytrwać!:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...