Etykiety

7.09.2009

"Białe noce" Fiodor Dostojewski

""Białe noce" to opowieść o dwojgu samotnych ludziach: oczekującej powrotu ukochanego młodej kobiecie i zakochującym się w niej mężczyźnie. Spotykają się, spacerując nad Newą, i zaczynają rozmawiać o życiu, a białe noce sprzyjają zwierzeniom."
Jest to pierwsza książka, którą przeczytałam dzięki udziałowi w kolorowym wyzwaniu czytelniczym;) Bardzo się cieszę, że padło akurat na Dostojewskiego, bo bardzo cenię sobie jego twórczość. Narrator "Białych nocy" jest człowiekiem samotnym, zagubionym i zatraconym w świecie fantazji. Nie ma kontroli nad własnym życiem, nie potrafi nawet zacząć żyć. Pech chce, że spotyka na swej drodze młodą i wyjątkowo nierozgarniętą Nastusię. Przelewa ona swój żal do życia na młodego romantyka i mąci mu w głowie. Nasz marzyciel wpada w sidła ślepej miłości. Dostojewski ukazuje nam obraz ludzi skrajnie nieszczęśliwych, których problemy wynikają po części z ich niedostosowania do życia oraz lenistwa. Czasami aż ciężko było czytać o ich rozterkach, bo wydawały się zbyt wydumane i przesadzone.

4 komentarze:

 1. Myślę że ciężko, nam zapracowanym i zalatanym ludziom zrozumieć udręki uczuciowe i bytowe XIX- wiecznej arytokracji. Myślę że dla Dostojewskiego warto było podjąć wyzwanie

  OdpowiedzUsuń
 2. Może ciężko się czyta ze względu na zupełnie inne realia. Widzę,że ambitnie zaczęłaś Kolorowe Wyzwanie.
  PS.Czytamy teraz tego samego autora :)

  OdpowiedzUsuń
 3. o faktycznie, widzę że czytasz "Przygodę z owcą". Mam ją na półce:)

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo cenię Dostojewskiego. "Zbrodnia i kara" to chyba jedyna lektura, którą przeczytałem bez przymusu, a z zaciekawieniem.
  jeśli jeszcze tego nie zrobiłem, to dodaję do 'odwiedzanych':)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...