Etykiety

3.22.2013

"Katharine Hepburn" Charlotte Chandler

Jeszcze miesiąc temu niewiele wiedziałam o Katharine Hepburn. Oczywiście widziałam kilka najważniejszych filmów  z udziałem aktorki jak "Zgadnij kto przyjdzie na obiad" czy też "Nad złotym stawem" (obie produkcje Oscarowe). Zdecydowałam się zapoznać z biograficzną pozycją Charlotte Chandler, która dała się już poznać jako znakomity biograf chociażby Dietrich oraz Bergman.

Co ciekawe nie jest to biografia oparta na dotychczasowych doniesieniach prasowych czy poprzednich biografiach, lecz autentyczny zapis wywiadu rzeki, który aktorka udzieliła pisarce w swojej posiadłości Cukora.  Tym samym jest to bardzo szczera, momentami niezwykle intymna biografia jednej z najsłynniejszych  aktorek amerykańskich. Życie Katharine naznaczone były wielkimi tragediami, a droga do sukcesu miała swoje jasne i ciemne strony.  Urodziła się w wielodzietnej rodzinie, jako jedna z sześciorga dzieci lekarza i sufrażystki.  To po rodzicach odziedziczyła wolę walki i siłę ducha. Jako laureatka czterech statuetek Oscara za najlepsze role pierwszoplanowe, nigdy nie odebrała nagrody z powodu nieobecności na ceremonii ich rozdania. Aktorka dożyła prawie 100 lat (dokładnie 97), co było niezwykle rzadkie w kręgu amerykańskich aktorek-skandalistek.

Co mnie zaskoczyło najbardziej to fakt, iż nie była w żaden sposób spokrewniona z Audrey Hepburn. Co więcej, Katharina bardzo jej nie lubiła. Pomiędzy aktorkami dochodziło do poważnych sprzeczek i nie ukrywały, jak bardzo nie pałają do siebie sympatią. Aktorka w odróżnieniu od Audrey potrafiła oddzielić życie prywatne od filmowego. Wielokrotnie podkreślała, że intymność oraz rodzina stanowią dla niej sens życia. Niestety w młodości była świadkiem samobójczej śmierci brata, co odbiło się na jej psychice i tkwiło w niej do końca jej życia.

Książka wydana jest twardej oprawie z licznymi fotografiami. Idealnie nadaje się na prezent dla najbliższej osoby. Będzie z całą pewnością gratką dla fanów biografii sławnych osób. Mnie szczególnie bliskie są życiorysy, gdyż wnoszą za każdym razem coś nowego do mojego życia. Warto przeczytać.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

4 komentarze:

 1. Nie przypominam sobie filmu, w którym grałaby ta aktora. Ale to dlatego, że ja prawie wcale nie oglądam, nie mam na to czasu. Może kiedyś, gdy spodoba mi się jej gra aktorska w tych filmach to sięgnę po biografię. Póki co sobie odpuszczam, bo skoro i tak o niej niewiele słyszałam... ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałem okazje przeczytać te biografię i jest naprawdę dobra. Podoba mi się otwartość aktorki na życie, na sprawy czasami nawet zbyt prywatne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pod przedostatnim zdaniem Twojej recenzji mogłabym się podpisać - niewiele wiem o życiu Katharine Hepburn, ale cenię sobie biografie, zwłaszcza nietuzinkowych kobiet. Chciałabym przeczytać!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Katharine Hepburn jest mi znana z kilku filmów z jej udziałem i, o ile mnie pamięć nie zawodzi, z filmu dokumentalnego. Niestety z tego ostatniego nie za wiele pamiętam, ale jestem prawie pewna, że kiedyś oglądałam jakiś dokument o tej aktorce (od dziecka lubiłam oglądać takie filmy i czytać książki biograficzne). Pamiętam właśnie, że nie lubiły się z Audrey. Nadal lubię biografie, więc chętnie przeczytałabym tę książkę.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...