Etykiety

2.17.2013

"Wyśnione miłości" (2010)Cieszę się, że wreszcie mogę wrócić do blogosfery.Obrona pracy magisterskiej poszła jak z płatka i mogę ponownie zatracić  się w drobnych przyjemnościach jak filmy, muzyka i książki. Zaczniemy od filmu.


Czy imię i nazwisko Xavier Dolan coś Wam mówi? Nie? To najwyższy czas poznać tego 23(!) letniego chłopaka, który swoim talentem mógłby obdarować niejednego aktora, reżysera i scenarzystę. W wieku 20 lat wyreżyserował i napisał scenariusz do swojego pierwszego filmu "Zabiłem swoją matkę", w którym zagrał główną rolę. Artysta niemal natychmiastowo został okrzyknięty wybitnym talentem, a jego praca nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami.

"Wyśnione miłości" to kolejny jego film o..... kurcze nie mogę Wam powiedzieć, bo popsuje całą tajemnicę i magię jaką niesie za sobą to arcydzieło. Tak, arcydzieło! Jest tak plastyczny, powabny, pełen wdzięku i subtelny, że momentami zapiera dech w piersiach. Bohaterowie są zagubieni, onieśmieleni, owładnięci jakaś dziwną obsesją graniczącą z psychozą. Przez całą projekcie nie można oderwać wzroku. Z zaciekaniem i zachwytem chłonęłam kolejne obrazy i na samą myśl, o tym, że film może się skończyć poczułam niewymowny żal.

Jeśli chodzi o tło filmu to nie da się nie dostrzec inspiracji stylem vintage. Już w drugim jego filmie przewija się w tle motyw Audrey Hepburn oraz Jamesa Deana. 

Od dziś obok mojej obsesji na punkcie filmów Larsa Von Triera, dołączają filmy wspaniałego Dolana. Nie mogę wyjść z podziwu. Zauroczył mnie w 100%.

Trailer

Przykład genialnie dobranej muzyki i plastyczności filmu:


Genialne, polecam!

5 komentarzy:

 1. "Wyśnione miłości" to rzeczywiście dobry film. Podobał mi się bardzo jego klimat i muzyka. Nastrojowy i subtelny. Ale miał w sobie też trochę dziwaczności. Mimo to, wielkie brawa dla Xaviera Dolana, który stworzył coś tak osobliwego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jego pierwszy film "Zabiłem swoją matkę" też powala. Sam reżyser przyznał, że jest on autobiograficzny. Z czasem może obejrzę kolejny film Dolana opowiadający o psychicznych trudach towarzyszących zmianie płci. Oglądałaś może?

   Usuń
 2. Tak - klimat, muzyka, mnie również bardzo się film podobał. Bardzo urokliwy. I nie zwróciłabym na niego uwagi, gdyby nie ale kino - najlepsza stacja tv pod słońcem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam tej stacji:( Muzyki z tego filmu słucham non stop i nie mogę się od niej uwolnić:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...