Etykiety

12.05.2012

"Iggy Pop. Upadki, wzloty i odloty legendarnego punkowca" Paul Trynka


"Gdy Iggy burzył wszelkie granice między pierwotnym szaleństwem a ideą czystej sztuki, Marilyn Manson bawił się jeszcze w pampersach swoim siusiakiem.” 

Przyznam szczerze, że Iggy Pop to zdecydowanie jedna z najbardziej złożonych i pełnych sprzeczności osobowości o jakiej dane mi było przeczytać. Dzisiaj ten 65-letni artysta uznawany jest za jednego z najbardziej kontrowersyjnych postaci świata rozrywki. Co ukształtowało jego osobowość? Kim tak naprawdę jest James Newell Osterberg?

 To zaskakujące jaką przeszłością może pochwalić się artysta, który w najbardziej czarnych momentach swojego istnienia balansował na granicy życia i śmierci. Kiedy James był chłopcem wróżono mu karierę naukową i polityczną. Okazuje się, że muzyk był jednym z najpilniejszych uczniów, dla których nauka była priorytetem. Również wśród rówieśników uchodził za uczynnego, sympatycznego i cichego (!) chłopaka z ubogiej dzielnicy przyczep.

Nie do końca wiadomo jak z prymusa chłopak stał się hałaśliwym, ogarniętym pasją i skłonnym do używek rockmanem. Jego późniejsze życie przypomina historię wielu sławnych i lubianych muzyków. Narkotyki w ilościach zatrważających, hektolitry alkoholu i niekończąca się zabawa. Jednym problemem były kończące się pieniądze, których brak niejednokrotnie doprowadzał artystę na skraj załamania. Iggy nie był by jednak sobą, gdyby poddał się pół drogi. Nawet z najbardziej beznadziejnej sytuacji potrafił wybrnąć z podniesionym czołem i dalej podbijał świat muzyki.

Paul Trynka opisał Iggy'ego w sposób szczególny. Nie szczędził słów krytyki, czy też ironii oraz czarnego humoru. Jego styl nie potrafię porównać do nikogo innego. Biografia napisana jest z niezwykłą lekkością oraz całkowicie "na luzie". Oprócz wzlotów i upadków samego artysty, mamy okazję poznać historię innych muzyków jak David Bowie. W tekst wplecione są wypowiedzi przyjaciół i ludzi, którzy towarzyszyli Iggy'emu na co dzień i zderzali się z jego skomplikowana osobowością. Autor poświęca lwią część książki na dokładny opis skandali, których nie brakowało i dzięki którym biografię czyta się z wypiekami na policzkach.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu SQN

2 komentarze:

  1. Niby jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci świata rozrywki, a ja słabo znam jego twórczość, raptem "Pasażera", chyba że innych kawałków nie utożsamiam z Popem. Wydaje mi się, że jest on postacią mało znaną, a dość nikłej jakości większa część twórczości na pewno nie wpłynie pozytywnie na chęć zapoznania się z jego twórczością, przynajmniej w moim przypadku. A, przypomniało mi się, że znam jeszcze "Teraz chcę być twoim psem", ale tylko w wykonaniu Świetlików

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobra biografia. Iggy Pop robi naprawde dobra muzyke :)

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...