Etykiety

9.07.2012

"Życie mózgu. Ewolucja człowieka i umysłu" John. S.Allen


Mózg to dla mnie najbardziej fascynujący i zagadkowy organ w ludzkim ciele.  Jego możliwości po dziś dzień zaskakują naukowców, a przecież tyle jest jeszcze do odkrycia. Autorem książki jest neuroantropolog - John S. Allen - pracujący i wykładający obecnie w Kalifornii. I nie jest to jeden z tych nudnych i staromodnych wykładowców, a wręcz przeciwnie - pełen niezaspokojonych wątpliwości naukowiec.

Książka ma charakter wywodu/wykładu popularnonaukowego skierowanego nie tylko dla studentów neurobiologii, neurologów, ale i pasjonatów. Początkowo przeczytamy o podstawowych zagadnieniach związanych z strukturą mózgu, jego budową oraz historią badań nad nim. To fascynujące jak naukowcy, bez zaawansowanego sprzętu potrafili  tak dogłębnie zbadać ludzki mózg. Po tej pasjonującej przeprawie przez początki pracy nad mózgiem, autor opisuje niekończące się możliwości jakim może poszczycić się ten organ. Mowa tutaj o jego plastyczności, ewolucji, a także o jego dysfunkcjach podczas chorób neurodegeneracyjnych.

Uwielbiam tę serię! Od dawna zaczytuję się w tego typu literaturze. Pozycje poświęcone szeroko rozumianej neurobiologii są dla mnie szczególnie ważne, ze względu na charakter moich studiów. Zdaje sobie jednak sprawę, że nie wszystkim ta lektura przypadnie do gustu. Uważam jednak, że warto wiedzieć wiele na temat naszego układu nerwowego, nie tylko po to aby odpowiedniego o niego dbać, ale i również po to, aby móc się zachwycić tak przecież niewielką a nieomalże nieograniczoną w możliwościach strukturą. Tym bardziej, że książka napisana jest z wielką pasją, która wręcz uderza po oczach z każdej ze strony. Dla laików, autor umieścił w książce wiele rycin, które przedstawiają anatomiczną budowę mózgu, podstawowe komórki wchodzące w skład CNS (centralnego układu nerwowego) i wiele więcej.

Zachęcam Was do przeczytania tej książki i lepszego poznania własnego organizmu i zasad nim rządzących.

Za egzemplarz dziękuje Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

5 komentarzy:

 1. neurologiem ani studentką neurobiologii nie jestem, ale i tak książka wydaje mi się na tyle ciekawa, że mogłabym ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pewnie! jest zaskakująca tym bardziej jak nie masz styczności z neurobiologią na co dzień ;)

   Usuń
 2. Układ nerwowy, to dla wielu osób również i dla mnie iście ,,czarna magia'', ale mimo to fascynuje od wieków. Co do powyższej książki to zastanowię się jeszcze. Zaciekawiła mnie, ale na chwilę obecną mam nieco inne zobowiązania czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kto wie... może się skuszę :) Jednak z lektur edukacyjnych na początku skupię się na podręcznikach :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka jak najbardziej interesująca, więc z chęcią książkę przeczytam:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...