Etykiety

9.16.2012

"Messi. Historia chłopca,który stał się legendą" Luca Caioli


Specjalną fanką futbolu nie jestem i chyba nigdy nie byłam. Są jednak postaci tak kultowe, tak niezwykłe i ponadprzeciętne, że czytanie o ich życiu wzbudza w ludziach nie tylko podziw, ale i utwierdza w przekonaniu, że każde marzenie warte jest realizacji.  Sylwetkę Lionela Messi przedstawia czytelnikowi znany dziennikarz sportowy Luca Caioli, którego książki zostały przetłumaczone na dziesiątki języków.

To co zdziwiło mnie w pierwszej kolejności to wiek Messiego. Kiedy dowiedziałam się, że jest zaledwie rok ode mnie starszy, nieomal padłam zemdlona na podłogę. Po pierwsze wygląda chyba nieco starzej. Po drugie to godne podziwu, iż w tak młodym wieku osiągnął to, co wielu sportowcom nie udaje osiągnąć się przez całe życie. Jest najlepszym strzelcem w całej historii klubu FC Barcelona. Zgarnął najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody, takie jak tytuł Piłkarza Roku FIFA, Złotą Piłkę czy też tytuł Piłkarza Roku w Europie wg UEFA.

Myślę, że najciekawszą dla mnie część książki stanowił opis dzieciństwa Messiego. Urodził się pewnego upalnego, czerwcowego dnia w dość ubogiej rodzinie w prowincji Santa Fe. Jego matka była sprzątaczką, a ojciec pracował fizycznie w hucie. Swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w wieku 5 lat, kiedy to zaczął trenować pod okiem własnego ojca. Wkrótce jednak lekarze zdiagnozowali u niego karłowatość przysadki, która polega na niczym innym jak braku lub niedoboru hormonu wzrostu. Co ciekawe piłkarz mierzy 170cm, zatem choroba ma u niego dość łagodny przebieg. Kolejne lata w życiu Messiego przynosiły niespodziewane sukcesy i chwile niepokoju. Kluby doceniały jego talent, ale główną przeszkodą była kwota, jaka była potrzebna na miesięczne leczenie chłopca. Dopiero interwencja i wielka starania ojca sprawiły, że Messim zainteresował się klub Barcelony. I właśnie to w tej książce było najpiękniejsze. Głęboka miłość i nierozerwalna więź między ojcem i synem, pozwoliła przetrwać najgorsze czasy i sprawić, że Messi jest teraz jednym z najlepiej rozpoznawanych ludzi nie ziemi.

Książkę polecam nie tylko fanom FC Barcelony i piłki nożnej. To doskonała lektura dla młodych chłopców, którym marzy się kariera sportowa. Może stać się wspaniałą inspiracją i lekcją pokory w stosunku do przeciwności losu.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu SQN


5 komentarzy:

 1. Ta książka byłaby IDEALNA dla mojego taty i brata :) Wielcy fani futbolu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również sprezentowałam ją mojemu tacie. Znając jego tempo czytania starczy mu na rok :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam kilka biografii od SQN w tym Casillasa i Ibrahamovica. Po Messiego nie miałam na razie okazji sięgnąć, ale brzmi ciekawie. Trzy książki piłkarskie pod rząd sprawiły, że muszę troszkę odpocząć od tej tematyki, ale za miesiąc, dwa - kto wie ;)
  Biografie piłkarskie od SQN są naprawdę świetnie przygotowane, więc na pewno nie raz i nie dwa będę sięgać po różne tytuły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja rzadko wybieram biografie sportowców, chociaż biografie jako takie uwielbiam. Są takie motywujące! Właśnie czytam, a właściwie już kończę czytać, biografię Skłodowskiej-Curie. Sama jestem naukowcem, więc oddaje się lekturze z zapartym tchem:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...