Etykiety

8.27.2012

"Japoński codziennik cz. 2" Aleksandra Watanuki


Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Kiedy człowiek decyduje się na przeprowadzkę do nowego, zupełnie dla Polaków egzotycznego kraju, jakim jest Japonia, dodatkowo dystansuje się do ogólnie przyjętych stereotypów. Z drugiej strony poznaje nowe państwo "od kulis". O autorce i pierwszej części tej książki pisałam już jakiś czas temu.

Polponka (Polka mieszkająca w Japonii) po raz kolejny dostarcza czytelnikowi niezapomnianych wrażeń i przytacza najciekawsze historie ze swojego pobytu w Japonii. Ten kolorowy i pełen sprzeczności kraj zachwycił ją do tego stopnia, iż postanowiła tam zamieszkać. Książka napisana jest w formie pamiętnika, co stwarza między autorką a czytelnikiem pewien rodzaj zażyłości. Pani Aleksandra przedstawia nam Japonię od podszewki, dokładnie taką, jaka jest. Bez upiększeń i ukrywania wad.

Po raz kolejny obalone zostają mity, a wymyślne potrawy i zachowania tubylców wprawią nas w zdziwienie i zakłopotanie. To co nadal mnie fascynuje w Japonii, to ogromna wręcz przepaść kulturowa między różnymi grupami społeczeństwa występującymi w tym kraju. Jest tak wiele subkultur, mających ekscentryczne i wręcz dziwaczne upodobania. W naszym kraju panuje nadal zbyt mała świadomość, a tym bardziej brak nam tolerancji w stosunku do nieco odmiennych, oryginalnych ludzi. Co takiego jest w Japonii, że staje się obiektem marzeń zwolenników podróży na całym świecie? Polponka na każdej stronie swojej książki ukazuje nam blaski i cienie życia w Japonii. Za każdym razem w sposób szalenie ciekawy i zabawny. Z całą pewnością i odpowiedzialnością przyznam, że pisze ciekawiej niż nasze dwie słynne rodaczki, dla których podróże stanowią sens życia.

Książka będzie idealna dla wszystkich, którzy kochają Japonię, lecz o tak dalekiej i kosztownej podróży mogą tylko pomarzyć oraz dla tych, którzy wiążą swoją przyszłość z Krajem Kwitnących Wiśni i chcąc lepiej poznać panujące tam realia.


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Waneko.

4 komentarze:

 1. Japonia jest naprawdę fascynująca! Lubię czytać takie książki, bo zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewniam Cie, że z tej książki dowiesz się więcej niż z tradycyjnych przewodników:)

   Usuń
 2. Książka wydaje się nader interesująca. Nigdy nie zamierzałem uczyć się japońskiego, za to Kraj Kwitnącej Wiśni zawsze mnie odrobinę fascynował ;-) Może wpadniesz w międzyczasie do mnie? my-foreign-languages.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A właśnie najpierw poczułam pociąg do języka, a dopiero później do samego kraju:) Z chęcią odwiedzę bloga, dziękuję:)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...