Etykiety

5.07.2012

Konwersacje z języka angielskiego dla każdego

Kilka lat temu miałam dość duży problem z konwersacjami w obcym języku. Jak tylko ktoś powiedział coś do mnie oczekując odpowiedzi, zapominałam języka w buzi i stałam sparaliżowana. Znacie to uczucie? Wiem, że sporo osób, nawet ze znajomością języka na poziomie B2-C1 ma z tym kłopot. Od czego to zależy? Przecież sami ze sobą w myślach potrafimy rozmawiać po angielsku na niemal każdy temat. Chyba  jest to głównie spowodowane strachem przez upokorzeniem w razie małej pomyłki językowej.

W moim przypadku problem został rozwiązany poprzez kurs językowy nastawiony głównie na konwersacje z native speakerem. I jestem pewna, że nie ma nic lepszego niż bezpośrednia rozmowa z obcokrajowcom. Mój mąż wykupił sobie zajęcia na Skype. Przez kilka godzin w tygodniu "łączył się" z Ukrainą i rozmawiał z nativem do upadłego. Jest wiele serwisów poświęconych korepetycjom właśnie przy użyciu tej metody.

Wydawnictwo Cztery Głowy wydało w tym roku memobox z fiszkami przeznaczonymi właśnie do nauki konwersacji. Wydawca reklamuje swój produkt jako ogromną bazę leksykalną uczącą ponad 700 słów i zwrotów, za pomocą których tworzenie zdań nie będzie już uciążliwe. Do pudełeczka z fiszkami dołączona jest malutka płyta CD oraz etui na kilka fiszek. Poziom zaawansowania fiszek to A2-B2.

Fiszki zostały skonstruowane tak, aby zagadnienia przydatne były w codziennych sytuacjach oraz przy formalnych spotkaniach, chociażby biznesowych. Poniżej przedstawię przykłady obydwu rodzajów zdań:

Formalne

pol: Dlaczego nie poruszyłeś kwestii dyskryminacji na spotkaniu?
ang: Why didn't you raise the issue of discrimination at the meeting?

Nieformalne

pol: Nic nie poradzę, że jestem nieśmiała.
       Coś mi się zdaje, że nie miał racji.

ang: I can't help being shy.
        I can't help thinking he was wrong.

Całość oceniam bardzo pozytywnie. Opanowanie podstawowych zasad konwersacji jest niezbędne i tu nie ma chyba żadnych wątpliwości. Fiszki uczą nie tylko nowych słów, ale także przedstawiają sposoby łączenia wyrazów, wyrażania opinii, zadawania pytań (kolejność słów) oraz sztuki rozpoczynania i kończenia rozmowy. Dla tych, którzy nie czują się pewnie w wymowie, z pewnością skorzystają z dołączonej płyty i zastosują naukę poprzez powtarzanie. Zdaje sobie sprawę, że każdy ma swój własny sposób na naukę. Ja zdecydowanie preferuję czytanie na głos.

Pamiętajcie jednak, że nic nie zastąpi konwersacji na żywo! Czas przełamać barierę strachu i zapomnieć o lękach.  Mówienie wcale nie jest tak straszne, jakie Wam się wydaje.

Za możliwość recenzji produktu dziękuję Wydawnictwu Cztery Głowy.

1 komentarz:

  1. Również miałam okazję wypróbować te fiszki i także jestem mega zadowolona ;) Wydawnictwo wykonało świetną robotę! :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...