Etykiety

2.08.2012

"III wieża Babel w budowie " Andrzej Krauze

Andrzej Krauze jest znanym, polskim rysownikiem, który zasłynął swoimi satyrycznymi rysunkami ukazującymi wady znanych polityków i kpiące z relacji między partiami, narodami bądź wytykającymi wady naszych rodaków. Pan Andrzej publikuje swe prace nie tylko w Polsce, gdzie współpracuje z tygodnikiem „Polityka” oraz „Uważam Rze”, ale także w Londynie („The Guradian”) oraz Paryżu.

W poprzednim roku na rynku księgarskim pojawił się album ze zbiorem najlepszych prac rysownika. Są one doskonałym komentarzem ostatnich dwóch dziesięcioleci, od obalenia komunizmu, przez okres tzw. IV Rzeczpospolitej i katastrofę smoleńską do czasów rządu Donalda Tuska. Kto choć trochę przez ten czas śledził wydarzenia polityczne w kraju, ten bez problemu zrozumie dowcip Andrzeja Krauzego i, zapewniam Was, uśmieje się do łez. Będzie to jednak śmiech szyderczy, bo też najlepsze rysunki wytykają błędy, grzechy i grzeszki oraz nieśmiertelną głupotę polityków i społeczeństwa. Śmiejemy się więc, by zaraz zrozumieć, że śmiejemy się, jak u Gogola - sami z siebie. Jest to jednak również śmiech pozytywny, bo uczący zdrowego dystansu do siebie i polskiej rzeczywistości.

Rysunki są czarno-białe, kreska dość prosta, lecz niezwykle charakterystyczna. Dominują postacie tajnych agentów, polityków z pierwszych stron gazet, ale również diabłów, wilków (prześwietne hasło: za Wilka było lepiej!), owiec i wiele innych. Obrazkom często towarzyszą dowcipne napisy i komentarze.

Album polecam każdemu, bez względu na opcję polityczną czy apolityczność. Jest to naprawdę doskonała i celna satyra polityczno-społeczna.

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

2 komentarze:

  1. Coś ciekawego - poszukam. W Empiku powinnam znaleźć, prawda?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dusia to jest nowa książka,więc wydaje mi się, że znajdziesz. Na stronie Empkiu jest - > http://www.empik.com/iii-wieza-babel-w-budowie-krauze-andrzej,p1045676964,ksiazka-p

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...