Etykiety

11.17.2011

"Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów"


Jak pisać? Wielu początkujących pisarzy usilnie się nad tym zastanawia. Każdy z nas ma pewnie za sobą ten etap w życiu, kiedy w najcichszych zakątkach własnego pokoju, zapisywał wspomnienia w formie pamiętnika. Ci, dla których był to dopiero początek spotkania ze sztuką pisania, z pewnością ucieszą się z istnienia tej książki.

Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów jest pracą zbiorową. Z pewnością jest to bardzo ciekawy zabieg, ponieważ czytelnik ma do czynienia z wieloma spojrzeniami, sugestiami, poradami i uwagami. To co niezwykle inspirujące w tej książce, to ukazanie sylwetek znanych i cenionych pisarzy. Jak wyglądała ich droga do sukcesu? Czy była wyboista? Co ukształtowało ich styl? Odbiorca ma szansę przekonać się czym tak na prawdę jest praca pisarza i z jakimi trudnościami się wiąże. Nie łatwo jest bowiem zostać artystą tolerancyjnym. Wśród wielu panuje przecież moda na egoizm i samouwielbienie.

W książce zapoznać można się również z typowo „warsztatowymi” rozdziałami. Jak rozwinąć fabułę, aby uniknąć błędu popełnionego przez Gradego – głównego bohatera filmu „Cudowni chłopcy”. Grady jako pisarz z ambicjami jest w trakcie pisania swojej drugiej powieści (pierwsza stała się hitem). Jedyny problem tkwił w braku natchnienia. W jednej ze scen widzimy jak mężczyzna wystukuje na maszynie kolejne, wymęczone zdania... na ponad dwutysięcznej stronie.

Na tym jednak zalety książki się nie kończą. Dla wytrwałych autorzy przygotowali liczne ćwiczenia po każdym z rozdziałów. Idealna pozycja dla wszystkich pragnących doszlifować swoje zdolności pisarskie i poznać tajniki pracy w tym zawodzie. Książkę czyta się niezwykle przyjemnie, nie pozwala się nudzić i inspiruje.


Za egzemplarz serdecznie dziękuję Firmie Księgarskiej Olesiejuk

4 komentarze:

 1. Książka ciekawa nie tylko dla przyszłych pisarzy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pisarką nie zostaną, ale książka wydaje się interesująca i choćby z ciekawości bym zajrzała:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kasandra ja też raczej po medycznych studiach nie zamierzam zostać pisarką, ale książka przeznaczona jest nie tylko dla takich osób. Wiele pożytecznego wyniosłam z tej lektury.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...