Etykiety

9.16.2011

"13 rzeczy, które nie mają sensu" Michael Brooks

Michael Brooks jest znanym popularyzatorem nauki, piszącym do wielu prestiżowych czasopism. Z wykształcenia jest jednak fizykiem kwantowym i chyba właśnie dzięki temu w sposób tak fascynujący i lekki zarazem napisał tę pozycję. Opisuje w niej 13 najdziwniejszych zjawisk naukowych, które zdają się nie mieć żadnego sensu. I pozostaną takie, mimo, że naukowcy na całym świecie prześcigają się w ich wyjaśnianiu. Autor przedstawia to w sposób niezwykle zabawny. Już w prologu prześmiewczym tonem opisuje sytuację, kiedy trzech noblistów nie może poradzić sobie z uruchomieniem windy.

Dowiemy się jakie są problemy ze wszechświatem i dlaczego tak na prawdę nic o nim nie wiemy. Prześledzimy historię odkrycia tajemniczego, gigantycznego wirusa, który przez lata udawał bakterię. Przeczytamy o tajemnicy śmierci i o pewnym żółwiach, które zamiast się starzeć, z roku na rok stają się bardziej żywotne. Według mnie, najciekawszym artykułem był ten o homeopatii. Wszyscy wiemy, że to bzdury, bo mają takie rozcieńczenie, że leku tam po prostu nie ma. Więc jak to możliwe, że działają? O tym i o wielu innych zagadkach dowiemy się właśnie z tej książki.

Jest to typowa pozycja popularnonaukowa. Myślę jednak, że nie jest ona łatwą lekturą dla każdego. Trzeba mieć jakieś podstawy fizyki, chemii i biologii, aby lepiej zrozumieć, o czym pisze autor. Michael Brooks jest także autorem książki "10 pytań, na które nauka nie znalazła (jeszcze) odpowiedzi". Dla miłośników nauki i ciekawostek to gratka.


Za lekturę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

6 komentarzy:

 1. Jak dla mnie ciekawa pozycja, lubię takie naukowe ciekawostki...

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że jeszcze nie czytałam nigdy popularnonaukowej książki. Może być zatem ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki popularnonaukowej, ale ta konkretna jakoś niespecjalnie mnie pociąga.;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oooo, lubię takie książki, tylko ta trzynastka...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...