Etykiety

7.20.2011

"Słynne śledztwa" Praca zbiorowa

Od zawsze pasjonowały mnie śledztwa, zagadki kryminalne , niewyjaśnione morderstwa. Oglądając filmy czy czytając książki o takiej tematyce czuje się jak detektyw ukryty w cieniu i wypatrujący podejrzanych. Książka "Słynne śledztwa" ukazuje nam historię najsłynniejszych spisków, tajemnic, zbrodni, machlojek, porwań i kradzieży.

W tym niewielkim tomiku zapoznamy się z kilkunastoma sprawami, które przez laty pozostawały niewyjaśnione (lub w ogóle nie były znane) i spędzały sen z powiek prawnikom, śledczym i całemu społeczeństwu.

Opisana jest tu między innymi historia Kuby Rozpruwacza, którego personalia jak dotąd budzą spore wątpliwości. Istnieje nawet teoria, że jest nim Polak - Seweryn Kłosowski. Rozpruwacz dokonywał niezwykle brutalnych mordów kobiet w Londynie w 1888 roku. Jego ofiary miały często wydłubane oczy,wycięte organy i poderżnięte gardła.

Moje zainteresowanie wzbudziła historia śmierci księżnej Diany. Zapewne każdy z nas doskonale pamięta z mediów tamtą sierpniową tragedię. Dochodzenie trwało wiele lat i nadal wiele spraw pozostaje zagadką. Istnieją bowiem teorię o tym, iż to nie Diana była celem potencjalnego ataku, lecz jej partner - Dodi al-Fayed. Śledztwo wznawiano dwukrotnie - bez widocznych skutków.

Każda z historii opisanych w książce z pewnością zasługuje na uwagę. Miłośnicy historii będą mogli dowiedzieć się o pracach polskich naukowców nad bronią biologiczną w latach 30-stych. Nie wspominano o tym, w podręcznikach do historii, prawda?:)
Ciekawą historią jest także kradzież słynnego dzieła Leonarda da Vinci "Mona Lisa". Kim był sprawca i jaką kobietą była sama Mona Lisa?

Poruszony został także temat najsłynniejszych i najokrutniejszych egzekucji, jakie kiedykolwiek miały miejsce. Aż ciarki przechodzą na samą myśl o nich. Lepiej nie czytać tych historii o zmroku i przed snem.

Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych artykułów z tej książki. Autorem każdej z nich są dziennikarze (czasami także historycy) najpoczytniejszych miesięczników w Polsce, takich jak "Focus", "Wprost" "Sukces" czy "Życie Warszawy". Pozycja godna polecenia czytelnikom, szukającym mocnych wrażeń.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu G+J.

8 komentarzy:

 1. Ta książka może mi się spodobać. Dopisuję do listy:))
  pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak tu ładnie *_*
  Chciałabym nominować Cię do nagrody One Lovely Blog Award. Po więcej informacji zapraszam na hhttp://z-glowa-w-ksiazkach.blogspot.com/2011/07/one-lovely-blog-award.html. Miłej zabawy.

  A ja niebawem tu wrócę :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiła mnie ta książka , może być naprawdę interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę mieć tę książkę :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie bardzo chętnie przeczytam. A śmierci Diany nie pamiętam. Jedyne związane z nią wspomnienie mam z zerówki, gdzie miałam koleżankę Dianę i w związku z tym nazywałam ją też księżną, chociaż nie wiem, skąd mi się to wzięło, bo o samej Dianie nie wiedziałam nic. Teraz wiem, że kiedyś jadła kolację z Anną Wintour :D.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zostałaś nominowana do One Lovely Blog Award, na moim blogu szczegóły wyróżnienia.
  Pozdrawiam ;*

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dziękuję Nikki i ktyra:) Jak już pisałam wcześniej, zajmę się tym wyróżnieniem po swoim weselu, czyli w przyszłym tygodniu. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...