Etykiety

2.27.2010

Metropolis"Metropolis – film z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa. Monumentalne dzieło opowiada historię miasta przyszłości, w którym rządzi wąska i uprzywilejowana kasta (rozum), zaś robotnicy utrzymujący miasto przy życiu (ręce) mieszkają w podziemnych osiedlach. Film zaliczany jest do klasyki kinematografii.Historia rozgrywa się w Metropolis - mieście przyszłości, którego społeczeństwo podzielone jest na dwie kasty. Jedną stanowi uprzywilejowana grupa intelektualistów korzystająca z wygód i rozrywek miasta, drugą, pracujące pod ziemią rzesze robotników. Władze w mieście sprawuje dyktator, John Fredersen. Pewnego dnia, jego syn, Freder, poznaje pochodzącą z wyzyskiwanej klasy robotniczej Marię. Chcąc ponownie ją spotkać udaje się do podziemi gdzie po raz pierwszy styka się z prawdą o okrucieństwie systemu zmuszającego ludzi do niewolniczej pracy. Zdruzgotany Freder postanawia zburzyć porządek miasta zarządzony przez własnego ojca. Pomóc ma mu w tym Maria, która na odbywanych potajemnie zgromadzeniach dodaje strudzonym ludziom otuchy, zapowiadając nadejście Pośrednika, który połączy umysł i ręce, które zbudowały miasto. Sytuacja komplikuje się kiedy Fredersen odkrywa prawdę i postanawia zwrócić robotników przeciwko Marii, zlecając szalonemu naukowcowi stworzenie jej złego sobowtóra - robota Futura...."


W ramach mojego projektu "Stare filmy" obejrzałam dziś już/dopiero 3 film (zaraz po "Casablance" i " Śniadaniu u Tiffaniego"). Powyżej zamieściłam krótkie streszczenie filmu i pragnę podzielić się z Wami wrażeniami.
Po 1: dziwnie było oglądać film nakręcony w 1927 roku. Film jest niemy, co dla mnie stanowiło nie lada gratkę, bo po raz pierwszy oglądałam produkcję tego typu. Niektóre postacie jakby wyjęte były z sennego koszmaru, wiadomo - inne kanony, mocno wybielone policzki, podkreślone łuki brwiowe oraz ciemne usta. I emocje! Ucieczka głównej bohaterki, połączona z omdlewającymi gestami przykładania wierzchu dłoni do czoła:) Ta ekspresja, ten dramatyzm!:)
Po 2: Byłam zszokowana, kiedy zorientowałam się , że wiele elementów i motywów filmu, zostało później wykorzystanych przez kolejnych reżyserów, naukowców i scenarzystów. Można śmiało rzecz, że reżyser " Metropolis" był wizjonerem i chyba nawet swego rodzaju geniuszem. Fragmenty filmu zostały wykorzystane nawet przez mój ukochany zespół Queen w teledysku do " Radio Gaga" z 1984 roku.
Po 3: Zapewne w latach 30-tych film wywołał niemałą sensację. Dziś już tak nie zaskakuje, ale mimo wszystko jest to dzieło warte zobaczenia. Wartości jakie chciał nam przekazać Fritz Lang są aktualne do dziś. Zachęcam Was do oglądania klasyków kinematografii, bo produkcje, które obecnie wyświetlane są w kinach, jak dla mnie, pozostawiają wiele do życzenia.

6 komentarzy:

 1. Miałam przyjemność oglądać ten film na wykładzie pani prof. Małgorzaty Hendrykowskiej, film opatrzony był jej komentarzami - jedno z lepszych wspomnień ze studiów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. a co to za studia, na których się ogląda tak fajne filmy?:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam! Znalazłam blog przypadkiem podczas poszukiwania recenzji książek i pozwoliłam sobie dodać do swojej listy blogów, aby być na bieżąco :) sympatyczne recenzje i komentarze :) również oglądałam "Metropolis" jakieś 3 lata temu na studiach i wywarł na mnie niesamowite wrażenie :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie macie studia dziewczyny:) Ja na moich ogladałam tylko jakiś film o sekcji żaby, narkolepsji i chorobach neurodegeneracyjnych;/ Kikah cieszę się , że podoba Ci się mój blog. Zapraszam jak najczęsciej:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też oglądałam na studiach :] Zrobił wówczas na mnie ogromne wrażenie i pomimo (nie bójmy się tego słowa) ociekającego grafomanią scenariusza Thee von Harbou (prywatnie ówczesnej żony Langa) wizja miasta przeraża i fascynuje. A'propos Twojego projektu - polecam Ci "M - morderca" również Fritza Langa, choć nieco późniejszy bo z 1931 roku i do tego dźwiękowy

  OdpowiedzUsuń
 6. OO!! nie słyszałam o tym filmie, chętnie zobaczę, dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...